Aktualności

Jak pomóc szpitalom?

2014.07.10 13:10 , aktualizacja: 2014.07.10 13:17

Autor: Martyna Pierzchała, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała

O problemach mazowieckich placówek medycznych – związanych z zarządzaniem, a przede wszystkim finansowaniem świadczeń zdrowotnych rozmawiano w urzędzie marszałkowskim. Podczas spotkania zaproponowano działania, które należy niezwłocznie podjąć, aby finanse mazowieckich szpitali zaczęły się bilansować.

 

Największą bolączką placówek są niezapłacone nadwykonania, procedura konkursowa NFZ powodująca nieproporcjonalnie wyższe finansowanie niepublicznych podmiotów oraz algorytm podziału środków z NFZ. Wszyscy byli zgodni, że potrzebne są zmiany systemowe, które pozwoliłyby placówkom publicznym konkurować w ubieganiu się o finansowanie z NFZ. W obecnej sytuacji to najczęściej placówki prywatne mogą liczyć na większe kwoty.

 

Pojawił się również pomysł powołania spółki celowej Samorządu Województwa Mazowieckiego, która działałaby na zasadach wspólnej grupy zakupowej. Wspomniano też o wniosku samorządu województwa dotyczącym finansowania placówek ochrony zdrowia, który od roku znajduje się w Trybunale Konstytucyjnym i czeka na rozpatrzenie.

 

W spotkaniu, które odbyło się 9 lipca, uczestniczyli: członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, radna województwa i przewodnicząca Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Jolanta Koczorowska oraz kierownicy podmiotów leczniczych Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 791

powrót