Aktualności

Szpital w Dziekanowie – tematem sesji sejmiku

2014.07.07 14:10 , aktualizacja: 2014.07.07 15:41

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała

W trakcie ostatnich przedwakacyjnych obrad Sejmiku Województwa Mazowieckiego radni zapoznali się z sytuacją finansową szpitala w Dziekanowie Leśnym. Informacja została przedstawiona w związku z planowanym połączeniem placówki ze szpitalem przy Niekłańskiej.

 

Sytuacja finansowa szpitala jest trudna. Połączenie obu placówek to szansa na ich wzmocnienie i dalszy rozwój. Chcemy uspokoić rodziców – szpital w Dziekanowie będzie nadal normalnie funkcjonował. Pediatria, laryngologia, alergologia, endokrynologia, chirurgia i rehabilitacja zostaną tutaj. Dla dzieci i ich rodziców nic się nie zmieni. Zmieni się natomiast pozycja negocjacyjna szpitala z NFZ – uspokaja członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Nie jest tajemnicą, że sytuacja finansowa szpitala nie należy do najłatwiejszych. Tylko w ciągu ostatniego roku przychody netto placówki spadły aż o 3 mln zł – z 26 do 23, przy rocznych kosztach utrzymania placówki ponad 32 mln zł. Trudną sytuacją szpitala są zaniepokojeni również rodzice małych pacjentów placówki, którzy wzięli udział w dzisiejszych obradach sejmiku.

 

– Szpital w Dziekanowie nie jest w stanie w tej chwili zrównoważyć przychodów z kontraktu z kosztami. Jeżeli stworzymy jeden, duży podmiot, szpital będzie w stanie konkurować na rynku świadczeń zdrowotnych. Pomysł jest prosty. Jeżeli powstanie jeden, dobry organizm, to jest szansa, żeby zrestrukturyzować zadłużenie – zarówno szpitala w Dziekanowie, jak i przy Niekłańskiej – powiedziała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Radni województwa przegłosowali zmiany w budżecie umożliwiające pokrycie ujemnego wyniku finansowego szpitala w Dziekanowie Leśnym. Jest to kwota ponad 6 mln zł. Dodatkowo w budżecie województwa i w WPF zaplanowane są środki na poręczenie kredytu długoterminowego na kwotę 15 mln zł. To pozwoli połączonej placówce zaciągnąć kredyt i spłacić najpilniejsze zobowiązania wymagalne.

  

Niestety obawy rodziców potęgowane są przez pojawiające się w ostatnim czasie nieścisłe informacje dotyczące szpitala w Dziekanowie. Nieprawdziwą informacją jest ta,że szpital jest likwidowany. Władze województwa rozważają połączenie go ze szpitalem przy ul. Niekłańskiej. W obu lokalizacjach nadal będą świadczone usługi medyczne dla dzieci w obecnym zakresie. Celem połączenia jest stworzenie jednego silnego szpitala.

 

Połączenie to szansa na wzmocnienie pozycji negocjacyjnej placówki z NFZ. A to właśnie od pieniędzy przekazywanych każdego roku przez NFZ zależy jakość i zakres świadczeń medycznych. NFZ, negocjując kontrakt z daną placówką, bierze pod uwagę jej wielkość, liczbę specjalistów, jakość i liczbę sprzętu medycznego oraz zakres działalności placówki. Jednym słowem – duży może więcej. Jest to szczególnie ważny argument, ponieważ właśnie od przyszłego roku w Warszawie pojawi się nowy, uniwersytecki szpital dziecięcy, który stanie do negocjacji z NFZ o środki na swoją działalność. 

 

Władze województwa nie chcą, aby w tym wyścigu dziekanowska placówka – szpital z wieloletnimi tradycjami i znakomitym personelem, została poszkodowana.Dlatego podjęto działania służące jej wzmocnieniu. A jest to możliwe tylko poprzez połączenie ze szpitalem dziecięcym przy ul. Niekłańskiej. Działalność obu placówek wzajemnie się uzupełnia, a razem stworzą duży, silny i świadczący kompleksowe usługi podmiot.

 

Władze województwa nie po to od lat inwestowały w rozwój szpitala w Dziekanowie, aby teraz – jak twierdzą oponenci zmian – marginalizować jego znaczenie. Samorząd w ostatnich latach przeznaczył 37 mln zł na inwestycje, w tym m.in. 20 mln zł na modernizację pawilonu nr 1 czy 5,3 mln zł na prace remontowe.

 

Połączenie to też oszczędności – to szansa na racjonalizację kosztów: administracyjnych, zakupowych czy diagnostycznych– jedna administracja, wspólne przetargi itd. To także szansa dla szpitala na restrukturyzację zadłużenia.

 

Ponadto, nie jest prawdą, aby jakiekolwiek oddziały posiadające kontrakt z NFZ, a zatem posiadające środki na swoje funkcjonowanie, były lub są likwidowane.Od zeszłego roku w szpitalu prowadzona jest restrukturyzacja zatrudnienia. Tylko dostosowanie wydatków do przychodów z NFZ może ustabilizować sytuację finansową. Nie ma to żadnego wpływu na realizację świadczeń medycznych. W placówce nadal świadczone będą usługi z zakresu pediatrii, endokrynologii, alergologii, intensywnej terapii, laryngologii, chirurgii i rehabilitacji.

 

Działalność medyczna szpitali jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co roku władze województwa apelują do NFZ o zwiększenie pieniędzy dla mazowieckich placówek – w tym pediatrii, która jest znacząco niedofinansowana.

Liczba wyświetleń: 892

powrót