Aktualności

„Dzieło życia” dla Jerzego Maksymiuka

2014.06.25 15:30 , aktualizacja: 2014.06.25 15:47

Autor: Justyna Michniewicz (KS), Wprowadzenie: Monika Guzowska

Charyzmatyczny, niekonwencjonalny dyrygent, kompozytor i pianista – Jerzy Maksymiuk – otrzyma nagrodę „Dzieło życia”, przyznawaną za całokształt twórczości przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nazwisko laureata tego wyróżnienia oraz nominowanych do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne, teatr za 2013 rok ogłoszone zostały 25 czerwca 2014 r.

 

Wśród nominowanych w kategorii literatura znaleźli się Janusz Drzewucki za tom wierszy „Dwanaście dni”, Kira Gałczyńska za powieść „Jeszcze nie wieczór”, oraz Eustachy Rylski za książkę „Obok Julii”.

 

Kapituła Muzyczna wybrała Annę Jędrychowską, która doprowadziła do uzyskania Złotego Certyfikatu Profesjonalnego UTW w 2013 r. przez Warszawski Uniwersytet Trzeciego Wieku im. F. Chopina (w dziesięciolecie istnienia placówki). Kolejnymi nominowanymi w tej dziedzinie są Violetta Łabanow-Jastrząb za realizację ogólnopolskiego badania „Muzykowanie w Polsce. Badanie podstawowych form aktywności muzycznej Polaków” oraz Maria Pomianowska za serię koncertów w 2013 r. – Roku Lutosławskiego – w mniejszych miejscowościach Mazowsza z muzyką Witolda Lutosławskiego w oryginalnych opracowaniach na instrumenty ludowe, w ramach X edycji cyklu „Mazowsze w Koronie”.

 

W kategorii plastycznej doceniono Andrzeja Dudzińskiego za zaprojektowanie dla Teatru Współczesnego „Współczesne tableau vivat (wersja cyfrowa). Odsłona I”, Grzegorza Morycińskiego za wystawę retrospektywną „Lustra ciszy. Malarstwo i poezja Grzegorza Morycińskiego”, która wystawiana była w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie oraz Wojciecha Zubalę za indywidualną wystawę malarstwa w Galerii Bardzo Białej w Warszawie.

 

Kapituła Teatralna nominowała Stanisławę Celińską za rolę Jacqueline Bonbon w „Kabarecie Warszawskim” oraz płytę „Nowa Warszawa” zrealizowane w Nowym Teatrze w Warszawie, Jarosława Gajewskiego za rolę Papkina w „Zemście” oraz Ryszarda Peryta za scenografię i reżyserię spektaklu „Odprawa posłów greckich” – obie sztuki można obejrzeć w Teatrze Polskim w Warszawie.

 

Nazwiska nominowanych ogłosili przewodniczący Kapituł Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida: Małgorzata Komorowska, która reprezentowała kapituły: Muzyczną i „Dzieło życia”, Krzysztof Masłoń z kapituły Literackiej, Lech Śliwonik – przewodniczący Kapituły Teatralnej oraz Stanisław Wieczorek – Kapituła Plastyczna. Konferencję prasową poprowadzili wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz przewodniczący sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Leszek Celej.

  • arch. UMWM
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz
  • Fot. Justyna Michniewicz

Liczba wyświetleń: 633

powrót