Aktualności

W Krainie Mistrza Twardowskiego

2014.06.24 09:30 , aktualizacja: 2014.06.25 13:12

Autor: Dagmara Jaworska (OR), Wprowadzenie: Anna Maria Skorża

W miniony weekend Kraina Mistrza Twardowskiego obchodziła swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji w Węgrowie mieszkańcy Mazowsza nie tylko mieli okazję posmakować urodzinowego tortu ale również wzięli udział w specjalnie przygotowanych atrakcjach – Jarmarku Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Kuchni Regionalnej, Zawodach Mistrzostwa Glazurników w układaniu lustra Twardowskiego, a nawet paradzie motocykli.

 

Spotkanie z legendą i zabytkami klasy europejskiej to niezapomniane wrażenia, jakie towarzyszą turystom jednej z najatrakcyjniejszych i najbardziej nowatorskich ofert turystycznych Mazowsza – Krainie Mistrza Twardowskiego. To właśnie historia maga, który zaprzedał duszę diabłu, bohatera licznych baśni i legend była inspiracją do stworzenia szlaku turystycznego. W rocznicowej imprezie plenerowej wzięła udział członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Kraina Mistrza Twardowskiego zaczyna się o godzinę jazdy samochodem na wschód od Warszawy, na pograniczu dawnego Mazowsza i Litwy. Jej sercem jest Rynek Mariacki w Węgrowie. Tutaj w zakrystii Bazyliki Mniejszej, znajduje się magiczne lustro Mistrza Twardowskiego, wokół którego przez lata powstawały legendy i opowiastki. Na Krainę Mistrza Twardowskiego składają się nie tylko zabytki ale również takie atrakcje jak regionalne smaki, spotkania z twórcami ludowymi, liczne trasy spływów kajakowych rzeką Liwiec, a także ścieżki i szlaki rowerowe w jej dolinie, teatry uliczne i międzynarodowe plenery malarskie, zabawa na piknikach, festynach i Biesiadzie Weselnej, spektakle i rekonstrukcja bitwy pod Węgrowem.

 

W ramach rocznicy na Rynku Mariackim w Węgrowie przygotowano Jarmark Sztuki Ludowej, Rękodzieła i Kuchni Regionalnej, Zawody Mistrzostwa Glazurników w układaniu lustra Twardowskiego, paradę motocykli, kino letnie „Pod  Chmurką”, tort urodzinowy i wiele innych atrakcji. Dla najmłodszych amatorów legend wystawiono spektakl „Zielony Klaun” oraz przedstawienie „Pan Twardowski na kogucie” w wykonaniu małych artystów z Przedszkola nr 3 w Węgrowie.

 

Imprezę zakończył nocny spektakl plenerowy pt. „Historia dr Hansa Twardowskiego” w wykonaniu artystów Teatru Znak i węgrowskich aktorów.

Liczba wyświetleń: 806

powrót