Aktualności

Internet dla wszystkich

2014.06.13 09:35 , aktualizacja: 2014.06.13 10:30

Autor: ARM S.A., Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Po raz dziewiąty odbyło się posiedzenie Komitetu Zarządzającego projektem „Internet dla Mazowsza”. W spotkaniu wziął udział marszałek Adam Struzik. Uczestnicy zapoznali się z postępem prac, zostały omówione również bariery, które napotykają wykonawcy projektu.

 

Prace koncepcyjne nad przedsięwizięciem zakończyły się. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja techniczna projektu – dotyczy ona prac geodezyjnych (92 proc. ukończono) i map (77 proc. zakończono). Gotowa dokumentacja pozwala na złożenie wniosków o pozwolenia, a następnie, po ich otrzymaniu komplet materiałów trafia do uzgodnień odpowiednich zespołów. Wnioski, które już spłynęły, dotyczą blisko jednej trzeciej projektowanej sieci. Po uzyskaniu akceptacji następuje etap budowy. Prace projektowe rozpoczęły się już we wszystkich powiatach na Mazowszu. Zakończono też prace budowlane na odcinku 130 km, kolejne 120 km jest gotowe do odbiorów technicznych.

 

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że projekt jest bardzo ważny dla regionu, ponieważ budowa powszechnego dostępu do sieci szerokopasmowej jest wyzwaniem, który Samorząd Województwa Mazowieckiego traktuje jako priorytet. Informatyzacja jest jednym z głównych narzędzi zrównoważonego rozwoju – dzięki niej znika bariera geograficzna. Osoby mieszkające na terenach mało zurbanizowanych, dzięki dostępowi do Internetu mają takie same możliwości jak mieszkańcy miast.

 

Projekt „Internet dla Mazowsza”

 

W ramach projektu przewiduje się zbudowanie 3680 km sieci światłowodowej, zaprojektowanej zgodnie ze standardami sieci nowej generacji. Wartość inwestycji to ponad 458 mln zł. 

 

Sieć szkieletowa, która powstanie w wyniku budowy infrastruktury światłowodowej w dalszej kolejności będzie dzierżawiona operatorom komercyjnym. Technologia wykonania projektu dopuszcza mikrokanalizację światłowodową, która pozwala na szybkie wykonanie prac przy użyciu lekkiego sprzętu kopiącego.

 

Na sieci szkieletowej IDM w dalszej kolejności, lokalni operatorzy będą mogli budować własne sieci dostępowe na terenach, na których rozbudowa sieci szerokopasmowej dotychczas była nieatrakcyjna ekonomicznie. Poza światłowodową siecią szkieletowo-dystrybucyjną w 33 miejscowościach powstanie sieć dostępowa NGA-FTTB.

 

ARMSA jest pełnomocnikiem województwa mazowieckiego do spraw realizacji projektu Internet dla Mazowsza.

  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski

Liczba wyświetleń: 943

powrót