Aktualności

Miłość do muzyki wyssał z mlekiem

2014.06.10 08:05 , aktualizacja: 2014.06.10 08:34

Autor: Katarzyna Klepaczewska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Muzeum im O.Kolberga w...
  • Fot. Jan Zajączkowski
  • Fot. Jan Zajączkowski
  • Fot. Muzeum im O.Kolberga w...
  • Fot. Muzeum im O.Kolberga w...
  • Fot. Muzeum im O.Kolberga w...
  • Fot. Muzeum im O.Kolberga w...

"Urodziłem się w miasteczku Przysucha, (...) na rynku polskim – bo są tam trzy rynki: polski, żydowski i niemiecki(...). Pamiętam, żem miał mamkę Zuskę wieśniaczkę, która mi ciągle nad kołyską wyśpiewywała" – tak, w spisanej w 1871 r. autobiografii, pisał o sobie Oskar Kolberg, etnograf, niewątpliwie związany z Mazowszem. Ku jego pamięci, 7–8 czerwca br., odbyły się 55. Dni Kolbergowskie.

 

W przeddzień oficjalnych uroczystości, Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze zorganizowało sesję popularnonaukową z okazji 200. rocznicy urodzin, jednego z najbardziej znanych polskich folklorystów. Główna impreza rozpoczęła się przeglądem kapel i śpiewaków ludowych. Następnie zaproszeni goście i mieszkańcy przenieśli się na centralny plac miasta, by uroczyście przeciąć wstęgę przed „Ławeczką Kolberga” – rzeźbą przedstawiającą etnografa zapraszającego przechodniów. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

O artyście ludowym pamiętali nie tylko dorośli, ale również najmłodsi. Prezentacje dziecięcych zespołów: „Wolanianki” i „Kukułeczki” doskonale wkomponowały się w uroczystości. Gościnnie wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej.

 

Imprezie towarzyszył kiermasz sztuki ludowej oraz warsztaty rękodzieła. Pracownicy miejscowego Muzeum im. Oskara Kolberga (oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu) zachęcali do obejrzenia, oprócz stałej wystawy również ekspozycję czasową zatytułowaną „Muzyka tradycyjna i instrumentarium ludowe z regionu radomskiego”.

 

-----------------------------------------------------------

Oskar Kolberg – syn Juliusza, inżyniera-geodety, oraz Karoliny z domu Mercoeur, pochodzącej z rodziny francuskiej, zmarł 3 czerwca 1890 r. w Krakowie. Był folklorystą i kompozytorem o najbogatszym dorobku w dziewiętnastowiecznej Europie. Pozostawił po sobie, w wydanych za życia 33. tomach monografii regionalnych, wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Uważał, że zachowanie tradycji stworzy fundament sprzyjający odrodzeniu Polski. Tytuł serii: „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni muzyka i tańce” ujawnia, jak niezwykle obszerny w wiedzę i oryginalny pod względem formy jest dorobek tego twórcy.

 

Liczba wyświetleń: 568

powrót