Aktualności

Konwent Marszałków Województw RP w Sandomierzu

2014.06.03 10:55 , aktualizacja: 2014.06.07 09:13

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Zagadnienia związane ze wspieraniem polityki prorodzinnej, rozwojem regionów w kontekście nowej perspektywy finansowej oraz finansowaniu edukacji, kultury, turystyki i sportu w latach 2014–2020 – to zagadnienia poruszane podczas Konwentu Marszałków Województw RP zorganizowanego w Sandomierzu, na którym Zarząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Tematem przewodnim konwentu była „Polityka społeczna wobec wyzwań i zmian zachodzących w Europie i regionie”. W pierwszej części obrad głos zabrali: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister sportu i turystyki Andrzej Biernat oraz podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.Prelegenci omówili zagadnienia wpływu zmian demograficznych na politykę rodzinną, finansowania wsparcia samorządów w budowie nowoczesnych obiektów sportowych o charakterze przyszkolnym czy rozwoju demograficznego polskiej rodziny.

 

Marszałkowie rozmawiali tez o rozwoju regionów w kontekście przygotowań do realizacji programów operacyjnych polityki spójności Unii Europejskiej w latach 2014–2020". Wystąpienie pt. „Stan negocjacji umowy partnerstwa i projektów programów operacyjnych oraz harmonogram dalszych prac nad przygotowaniem perspektywy finansowej UE 2014–2020”, wygłosił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego Marceli Niezgoda. Przypomniał on, że Polska była pierwszym krajem, który złożył dokumenty negocjacyjne, a dzięki podpisaniu umów partnerskich udało się zapewnić realizację aż 90% programów.

 

Kolejna część obrad poświęcona była finansowaniu edukacji, kultury, turystyki i sportu w nowym okresie programowania 2014–2020. Swoje wystąpienia zaprezentowali m.in. dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych w Ministerstwie Edukacji Narodowej Klaudia Wojciechowska, Marianna Hajdukiewicz z Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Jacek Wołowiec.

 

Obrady zakończyły równocześnie prezydencje w Konwencie Marszałków RP województwa świętokrzyskiego. Przewodnictwo zostało przekazane marszałkowi województwa lubelskiego Krzysztofowi Hetmanowi.

  • fot. UMWŚ
  • fot. UMWŚ
  • fot. UMWŚ
  • fot. UMWŚ
  • fot. UMWŚ
  • fot. UMWŚ
  • fot. UMWŚ

Liczba wyświetleń: 705

powrót