Aktualności
Otwarto Krajowe Centrum Leczenia Chorób Naczyniowych
2014.05.29 15:00 , aktualizacja: 2014.05.30 12:08
Autor: opr. Konrad Wojnarowski (na podt.zebr.mat.), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- Fot. Katarzyna Radkowska
- Fot. Katarzyna Radkowska
- Fot. Katarzyna Radkowska
- Fot. Katarzyna Radkowska
- Fot. Katarzyna Radkowska
- Fot. Katarzyna Radkowska
Uruchomienie w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim sp. z o.o. Krajowego Centrum Leczenia Chorób Naczyniowych stanowi kolejny krok w poprawie dostępności do leczenia neurochirurgicznego w placówce. W konferencji inaugurującej wziął udział m. in. marszałek Adam Struzik.
Krwawienie podpajęczynówkowe (KP) jest niszczącym procesem chorobowym. Prawie połowa objętych nim chorych umiera z powodu pierwotnego krwawienia lub jego następstw, głównie skurczu naczyniowego i udarów niedokrwiennych. Pozostała część pacjentów wymaga często długotrwałej rehabilitacji. Jak wynika z danych światowych częstość występowania naczyniaków mózgu wynosi 6-7 osób/100000/rok. Krwawienie podpajęczynówkowe występuje przeważnie u pacjentów w średnim wieku (około 50 r. ż.) i częściej dotyczy kobiet. Na ile jest to niebezpieczne zjawisko, świadczą dane mówiące, że 10 do 15% pacjentów umiera zanim trafi do szpitala. Podjęcie, w możliwie najkrótszym czasie, specjalistycznego leczenia, poprzedzonego właściwą diagnostyką jest kluczem do sukcesu terapii.
Wychodząc naprzeciw potrzebom, Mazowiecki Szpital Bródnowski sp. z o. o. uruchomi od 1 czerwca br. całodobowy dyżur naczyniowy dla tej grupy chorych. Będzie on działał przez wszystkie dni w roku. Placówka ma do dyspozycji wyspecjalizowaną kadrę w leczeniu wewnątrznaczyniowym i operacyjnym, a także lądowisko dla helikopterów medycznych, najnowocześniejszy sprzęt w postaci dwupłaszczyznowej angiografii oraz nowoczesny blok operacyjny. Leczenie to będzie dominującym obszarem działania Krajowego Centrum Leczenia Chorób Naczyniowych.
W programie konferencji otwierającej centrum przewidziano cztery wykłady na temat wewnątrznaczyniowego i operacyjnego leczenia tętniaków, naczyniaków mózgu oraz trombektomii mechanicznej w leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu. Po części wykładowej odbyła się transmisja operacji bezpośrednio z pracowni naczyniowej, podczas której na żywo obserwowano dwie procedury wewnątrznaczyniowe.
Liczba wyświetleń: 888
powrót