Aktualności

Prorozwojowe działania na rzecz płockiego LPR

2014.05.16 11:55 , aktualizacja: 2014.05.16 14:53

Autor: opr.Wydział Komunikacji Zewnętrznej (na podst.zebranych materiałów), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Monika Sarwińska
  • fot.Monika Sarwińska
  • fot.Monika Sarwińska
  • Baza w Płocku,źródło:...
  • źródło: www.lpr.com.pl
  • Zespół LPR, Płock,źródło:...
  • Eurocopter EC-135i Piaggio...

Marszałek Adam Struzik przekazał bazę Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego HEMS (z ang. Helicopter Emergency Medical Service) w Płocku na rzecz SP ZOZ Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z siedzibą w Warszawie.

 

14 kwietnia br. Sejmik Województwa Mazowieckiego wyraził zgodę na przekazanie nieruchomości położonej w Płocku  przy ul. Bielskiej, gdzie zlokalizowana jest baza HEMS, na rzecz SP ZOZ LPR w postaci darowizny. Uzyskanie prawa własności do nieruchomości pozwoli pogotowiu lotniczemu na inwestowanie w jej rozwój i modernizację.

 

Filia LPR w Płocku została uruchomiona 15 stycznia 2009 r. jako druga w województwie mazowieckim. Mieści się w niej hangar dla śmigłowca wraz z zapleczem socjalno-biurowym, podziemna stacja paliw, a także lądowisko z infrastrukturą lotniskową. Inwestycja została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości 4,3 mln zł.

 

Załoga HEMS Płock odbywa rocznie ok. 350 lotów do wypadków i nagłych zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych. W jej skład wchodzi pilot, ratownik medyczny/pielęgniarz i lekarz. Na pokładzie śmigłowca ratunkowego Eurocopter EC-135 jest odpowiedni sprzęt medyczny i zestaw leków niezbędnych dla udzielania pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych oraz innych zdarzeniach i sytuacjach nagłych zachorowań. Zespół HEMS jest w stanie rozpocząć proces leczenia od momentu przylotu na miejsce zdarzenia, a także szybko przetransportować chorego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) w ramach tzw. Złotej Godziny.

 

Umowę podpisali: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Katarzyna Wieczorek i dyrektor SP ZOZ LPR z siedzibą w Warszawie d. n. med. Robert Gałązkowski.

 

Marszałek Adam Struzik podczas spotkania został obdarowany specjalnym medalem okolicznościowym, przyznawanym przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe za szczególny wkład w rozwój ratowniczych służ medycznych w regionie.

Liczba wyświetleń: 1025

powrót