Aktualności

Szydłowieckie Zygmunty

2014.05.05 14:35

Autor: Katarzyna Klepaczewska, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Gdyby miasta przyjmowały swoich imiennych patronów, w  Szydłowcu byłby to na pewno Zygmunt. I to nie tylko za sprawą bogato zdobionego XV-wiecznego kościoła pw św. Zygmunta. Od 12. lat odbywają się tu Szydłowieckie Zygmunty – czterodniowe uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia narodowe.

 

Każdego roku na początku maja władze miasta, mieszkańcy i zaproszeni goście upamiętniają Święto Pracy i  uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Tegoroczna impreza rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II. Kolejnego dnia uczestnicy z pocztami sztandarowymi i miejska orkiestrą dętą złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Ci, którzy odwiedzili w tych dniach miasto mogli odpocząć z najbliższymi podczas pikniku rodzinnego: skorzystac z przejażdżki konnej, spróbować regionalnych potraw,odwiedzić kiermasz rękodzieła ludowego i wystawę piaskowca – kamienia, z którego znane jest południowe Mazowsze. Uroczystości uświetniły prezentacje taneczne dzieci, występy młodzieży i lokalnych zespołów. Organizatorzy Szydłowieckich Zygmuntów  nie zapomnieli o tych, którzy dbają o kondycję i zorganizowali Bieg Zygmuntów, którego trasa wiodła uliczkami miasta.

 

W związku z obchodami 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, w namiocie przygotowanym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, zainteresowani dofinansowaniami dowiedzieli się na jakie cele mogą je przeznaczać i  jak się o nie starać. Dodatkowo pracownicy MJWPU proponowali spacer po Szydłowcu, by pokazać jak miasto wykorzystało środki finansowe pozyskane z unijnych dotacji, których łączna kwota to ponad 30 mln zł.

  • fot. UM Szydłowiec
  • fot. UM Szydłowiec
  • fot. UM Szydłowiec
  • fot. UM Szydłowiec
  • fot. UM Szydłowiec
  • fot. UM Szydłowiec

Liczba wyświetleń: 458

powrót