Aktualności

Niedziela palmowa na Mazowszu

2014.04.14 14:00 , aktualizacja: 2014.04.15 10:57

Autor: Katarzyna Klepaczewska, Ewa Szczepankowska, Jarosław Asztemborski, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Nazywana jest „kwietną” lub „wierzbną”, oficjalnie to „Niedziela Męki Pańskiej”, a najbardziej znane określenie brzmi „Niedziela Palmowa”. Ten dzień – 13 kwietnia br. czczono na całym Mazowszu.

 

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbyła się 14 już edycja imprezy plenerowej „Niedziela Palmowa w skansenie”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który uczestniczył w uroczystej mszy świętej odprawionej w zabytkowym kościele z Drążdżewa.

 

Skansenowska „Niedziela Palmowa…” służy przybliżeniu bogatej obrzędowości wielkanocnej na Mazowszu, prezentacji najciekawszych obyczajów z tym okresem związanych i pokazaniu przemian w sposobie przeżywania Świąt Wielkanocnych od połowy wieku XIX po lata 50-te XX wieku. Ponad 2000 zwiedzających przyglądało się prezentacjom prac gospodarskich i obrzędów związanych z okresem wiosennym. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy wykonywania palm mazowieckich, malowania jaj techniką batiku, robienia lampek do grobu Chrystusa, wycinanki kurpiowskiej i przygotowywania święconki chłopskiej. Dużo emocji wzbudziło głosowanie na palmy zgłoszone w XIV edycji konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna” . Zwiedzający oddali 597 głosów. Laureaci konkursu w  dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej otrzymali dyplomy, nagrody pieniężne i piękne wydawnictwa albumowe muzeum. Przyznana została także nagroda specjalna dyrektora muzeum dla typowej palmy mazowieckiej. Na scenie muzealnego amfiteatru suitę łowicką i tańce kaszubskie wykonał Zespół Tańca Ludowego ZAWIDZANIE. Natomiast Zespół Artystyczny Związku Nauczycielstwa Polskiego z Żuromina zaprezentował program nawiązujący do obchodów Roku Oskara Kolberga oraz Roku Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na wielkanocnym kiermaszu rękodzieła 20 wystawców oferowało smaczne wędliny, mazurki, babki, baranki z ciasta, a także wyroby rękodzielnicze związane z Wielkanocą (pisanki, palmy, serwetki, koszyczki).

 

XII Szydłowiecki Kiermasz Wielkanocny, konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną i procesja z poświęconymi wiązankami dookoła rynku – to tylko niektóre z obyczajów Niedzieli Palmowej w Szydłowcu. Jak co roku szydłowianie, ich rodziny i goście wzięli również udział w uroczystej mszy świętej, którą uświetnił występ Chóru Miasta Szydłowca „Gaudium Canti”. Razem z mieszkańcami dzień ten uczcił wicemarszałek Leszek Ruszczyk, który podkreślił, że szydłowiecka "Niedziela Palmowa" na stałe wpisała się w kalendarz imprez kulturalno-obyczajowych miasta. Dodał, że dzień ten przyciąga tu nie tylko osoby, które chcą zgodnie z tradycją chrześcijańską uczcić tę niedzielę, ale również tych, którzy interesują się obrzędowością świąt wielkanocnych i dziedzictwem ludowym.

 

Podczas trwania kiermaszu wystąpiły okoliczne zespoły ludowe: „Zespół Rodzinny z Korzyc”, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa, „Kumosie” z Sadku, „Zespół Śpiewaczy z Chustek”.

 

Podczas Niedzieli Palmowej barwnym miejscem regionu był też radomski skansen. Urok wiosennej przyrody i  interesujące wystawy wielkanocne sprawiły, że na uroczystości do Muzeum Wsi Radomskiej przybyła liczna rzesza turystów i okolicznych mieszkańców. Najważniejszą pozycją programu była msza święta odprawiona w drewnianym kościele z XVIII w. W tym roku celebrze przewodniczył rektor radomskiego seminarium ks. Jarosław Wojtkun. Pasję według św. Mateusza wykonał seminaryjny chór pod batutą ks. Henryka Ćwieka. Procesja z palmami przeszła na muzealne pola uprawne, gdzie zostały osadzone w ziemi duże, kilkumetrowe poświęcone palmy, co zgodnie z ludową tradycją chroni zasiewy i zapewnia urodzajne plony.

 

Na kiermaszu rękodzieła ludowego można było kupić m.in. pisanki i koszyczki naś więconkę. W „Chałupie z Trzemchy” zorganizowano warsztaty wykonywania pisanek. Stałe ekspozycje wnętrz muzealnych uzupełniono elementami wystroju świątecznego, które przybliżyły zwiedzającym przygotowania do świąt i ich obchody na wsi. Aranżacje prezentowały wiele świątecznych atrybutów, jak chociażby znane współcześnie palmy i kraszanki, ale i zapomniane kołatki czy kłodę popielcową.

  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak
  • Fot. Jan Pajączkowski
  • Fot. Jan Pajączkowski
  • Fot. Jan Pajączkowski
  • Fot. Jan Pajączkowski
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot.Barbara Polakowska
  • fot.Barbara Polakowska
  • fot.Barbara Polakowska
  • fot.Barbara Polakowska
  • fot.Barbara Polakowska

Liczba wyświetleń: 1134

powrót