Aktualności

Konwent Marszałków w Świętokrzyskiem

2014.04.11 13:20 , aktualizacja: 2014.04.11 15:15

Autor: Agnieszka Plaskota (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. arch. UMWŚ
  • Fot. arch. UMWŚ
  • Fot. arch. UMWŚ
  • Fot. arch. UMWŚ
  • Fot. arch. UMWŚ
  • Fot. arch. UMWŚ

Zrównoważony rozwój na obszarach wiejskich był tematem przewodnim Konwentu Marszałków Województw RP, który odbył się w dniach 9-11 kwietnia br. w Busku-Zdroju. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

W pierwszym bloku tematycznym poświęconym polityce rolnej, w nowym okresie programowania, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki przybliżył główne kierunki tej polityki na lata 2014–2020. Dyskutowano także m.in. o rozwoju nowoczesnych plantacji, wspieraniu przedsiębiorczości i odnowieniu infrastruktury w gospodarstwach rolnych, rozwiązaniach dotyczących dostaw bezpośrednich środków spożywczych, a także wyzwaniach w sprawie równości kobiet i mężczyzn.

 

Wśród prelegentów byli również – m.in. z-ca prezesa agencji restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa Jarosław Sierszchulski, pierwszy wiceprzewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi parlamentu europejskiego Czesław Siekierski oraz główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz.

 

Ponadto marszałkowie rozmawiali o strategicznym planie adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 tzw. SPA 2020. Gościem dyskusji był minister środowiska Maciej Grabowski.

 

Zagadnienia związane z sytuacją Przewozów Regionalnych omówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Klepacki. Obrady zakończyło poruszenie kwestii żywności wysokiej jakości. Ważnym elementem konwentu było wręczenie producentom certyfikatów „Jakość Tradycja” za produkty naturalne i tradycyjne.

 

Kolejne spotkanie w województwie świętokrzyskim odbędzie się 28-30 maja w Sandomierzu.

Liczba wyświetleń: 625

powrót