Aktualności

Nowe życie starej zajezdni

2014.04.04 11:10 , aktualizacja: 2014.04.04 15:39

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Środki preferencyjnej pożyczki JESSICA wdrażanej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 20072013 wesprą rewitalizację i modernizację zajezdni autobusowej położonej przy ul. Przemysłowej w Płocku. Pożyczka ta pokryje aż 62 proc. kosztu inwestycji. Umowę w tej sprawie podpisali 4 kwietnia przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i Komunikacji Miejskiej Płock Sp. z o.o.

 

W ramach wprowadzanych zmian planowana jest rozbiórka dwóch hal obsługowo-naprawczych oraz budynku magazynowego. W tym miejscu będzie nowa hala. Przebudowie ulegnie również układ komunikacji wewnętrznej i stanowisk postojowych. Poza tym nowy obiekt zyska niezbędny sprzęt. Poprawi to stan techniczny infrastruktury, ciągłość usług komunikacyjnych, jak również ograniczy awaryjność taboru.

 

Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań technicznych oraz innowacyjnej ekologicznej myjni autobusowej wpłynie pozytywnie na jakość środowiska naturalnego. Dzięki poprawie warunków pracy możliwe też będzie uruchomienie programu praktyk zawodowych oraz wykształcenie kadry pracowniczej z perspektywą zatrudnienia w KM Płock.

 

Koszt inwestycji, która rozpocznie się jeszcze w tym kwartale, a zakończy do 31 czerwca 2015 r., wyniesie ok. 12,5 mln zł, z czego 7,8 mln zł stanowić będzie pożyczka w ramach Inicjatywy JESSICA. Oprócz kosztów preferencyjnego oprocentowania pożyczki (1,67 proc. w skali roku) inwestor nie poniesie żadnych opłat i prowizji w związku z udzieleniem i obsługą przez BGK pożyczki.

 

– Inicjatywa JESSICA coraz szerzej działa na Mazowszu. Teraz skorzysta z niej kolejny płocki projekt. Inwestycja ta to nie tylko przykład wykorzystania inżynierii zwrotnej, ale też działanie związane z rewitalizacją miasta – niezwykle ważne zarówno w kończącym się właśnie, jak i w nadchodzącym programowaniu unijnym – podsumował marszałek Adam Struzik. – Trzeba pamiętać, że rewitalizacja nie ma mieć tylko wymiaru estetycznego. To ma być ożywienie przestrzeni, nadanie jej nowych funkcji. I tak jest właśnie w przypadku tej zajezdni.

 

 

Inicjatywa JESSICA w województwie mazowieckim

BGK jako FROM wdraża inicjatywę JESSICA na Mazowszu we współpracy z Agencją Rozwoju Mazowsza S.A. oraz Mazowiecką Agencją Energetyczna Sp. z o.o. Bank zarządza w tym regionie kwotą ok. 160 mln zł ze środków przeznaczonych przez Zarząd Województwa Mazowieckiego na realizację tej Inicjatywy. Celem Inicjatywy JESSICA jest finansowe wsparcie inwestycji miejskich, poprzez udzielanie preferencyjnych pożyczek (z oprocentowaniem nawet na poziomie 0,85 proc. w skali roku, z maksymalnym okresem spłaty do 20 lat, karencją w spłacie kapitału do 12 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu oraz bez jakichkolwiek opłat i prowizji z tytułu udzielenia i obsługi pożyczki). Wartość przyznanych dotychczas przez BGK pożyczek wynosi ponad 80 mln zł, a wartość złożonych wniosków o pożyczkę prawie dwukrotnie przewyższa poziom powierzonej Bankowi alokacji środków. Wśród sfinansowanych w woj. mazowieckim inwestycji są m.in.: rewitalizacja dwóch zabytkowych budynków Uniwersytetu Warszawskiego, dworca PKP w Płocku, rozbudowa bazy edukacyjnej TPD „Helenów” w Warszawie oraz rewitalizacja zabytkowej kamienicy Branickich w ścisłym centrum Warszawy.

  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum inwestora
  • fot. archiwum inwestora
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum inwestora
  • fot. archiwum inwestora
  • fot. archiwum inwestora
  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 433

powrót