Aktualności
95-lecie Służby Więziennej
2014.03.31 14:15 , aktualizacja: 2014.04.01 15:33
Autor: oprac.Agnieszka Stabińska (na podst.mat. Departamentu Organizacji), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
– Praca funkcjonariusza służby więziennej jest bardzo trudna. Aby była efektywna wymaga zaangażowania, stanowczości, ale też otwartości. Dziękuję Państwu za codzienny trud i życzę, aby dostrzegali Państwo jej efekty, które ważne są dla całego społeczeństwa – to słowa, które skierował marszałek Adam Struzik do uczestników jubileuszowej X Ogólnopolskiej Konferencji Penitencjarnej.
W tym roku mija 95 lat od wydania przez Marszałka Józefa Piłsudskiego „Dekretu o Tymczasowych Przepisach Więziennych”, dokumentu, który zapoczątkował istnienie obecnej służby więziennej. Zadania służb penitencjarnych skupiają się wokół ochrony społeczeństwa przed sprawcami przestępstw, osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz prowadzenia działalności resocjalizacyjnej wobec osób skazanych na kary pozbawienia wolności.
W ciągu blisko wieku nastąpił rozwój służb penitencjarnych i ewolucja rozumienia funkcji kary pozbawienia wolności. Kara w coraz mniejszym stopniu ma być odwetem i dolegliwością dla skazanych. Większe znaczenie przykłada się obecnie do procesu resocjalizacji oraz wprowadzania nowych metod pracy z osadzonymi. Należą do nich m. in. poprzedzony intensywnymi szkoleniami wolontariat hospicyjny, w schroniskach dla zwierząt oraz wzbudzanie wskazanych motywacji do pracy nad procesem własnych przemian z wykorzystaniem metod filozofii wschodu, terapia dźwiękiem.
Służby penitencjarne są obecnie bardziej otwarte na współpracę z zewnętrznymi podmiotami, w tym organizacjami pozarządowymi. Efektem są projekty, w które zaangażowani są więźniowie odbywający karę pozbawienia wolności. Wśród inicjatyw realizowanych na Mazowszu można wymienić m.in.
- Projekt Poczytaj Mi…Fundacja Sławek realizuje w kilku jednostkach penitencjarnych: Areszt Śledczy Warszawa Białołęka, Oddział Zewnętrzny Warszawa Bemowo, Zakład Karny w Siedlcach, Areszt Śledczy Warszawa Grochów, Areszt Śledczy Warszawa Mokotów. Projekt polega na nagraniu czytanej przez więźnia bajki – nagranie jest przygotowane profesjonalnie przez realizatora dźwięku, utrwalone na płycie CD wraz z podkładem muzycznym wysłane do dziecka osoby osadzonej wraz z krótką informacją skierowaną do niego,
- Program „Poradnictwo obywatelskie drogą do integracji społecznej osadzonych, byłych więźniów i ich rodzin” realizowany przez Biura Porad Obywatelskich skupione w Związku Biur Porad Obywatelskich we współpracy z aresztami śledczymi i zakładami karnymi,
- Teatr Nie Terazpodpisał List Intencyjny z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Warszawie, który zobowiązał się do stworzenia warunków organizacyjnych i technicznych prezentacji spektakli teatralnych Teatru Nie Teraz na terenie podległych jednostek penitencjarnych (10 aresztów śledczych i zakładów karnych oraz 6 oddziałów zewnętrznych usytuowanych przy 6 aresztach śledczych i zakładach karnych),
- Przedstawienia teatralne dla osadzonych: Skazani z Zakładu Karnego w Przytułach obejrzeli sztukę teatralną w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Chudku im. Ks. Jana Twardowskiego, związaną z profilaktyką uzależnień.
W konferencji wzięli udział dyrektorzy i przedstawiciele instytucji rządowych, samorządowych, sądownictwa, policji, ordynariatu polowego, szkół gimnazjalnych i licealnych, uczelni wyższych, zakładów karnych i aresztów śledczych, zakładów poprawczych, a także młodzieżowych ośrodków socjoterapeutycznych.
Liczba wyświetleń: 452
powrót