Aktualności

Mazowsze stawia na innowacyjność

2014.03.27 15:30
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych to jeden z wielu projektów realizowanych przez Instytut Lotnictwa w Warszawie – jednostkę posiadającą największą w Polsce bazę techniczną i badawczą, a zarazem lidera w prowadzeniu badań lotniczych, aerodynamicznych i wytrzymałościowych. Już wkrótce centrum rozpocznie działalność.

 

Umowę na unijne dofinansowanie uznanego przez zarząd województwa za kluczowy dla rozwoju Mazowsza projektu podpisali marszałek Adam Struzik oraz dyrektor Instytutu Lotnictwa Witold Wiśniowski. Projekt realizowany będzie przez Instytut Lotnictwa w Warszawie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 20072013. Jego pełna wartość to ponad 48 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie przeszło 18 mln zł.

 

Będzie to przede wszystkim miejsce, w którym swoje badania prowadzić będzie mogło kilkuset naukowców – informatyków, chemików czy fizyków. Będzie ono usytuowane w  nowoczesnym oraz w pełni wyposażonym obiekcie – kompleksie trzech budynków ułożonych w kształcie litery H. W dwóch z nich znajdą się przede wszystkim laboratoria, w tym m.in. wymiany ciepła w silnikach lotniczych i kosmicznych, obliczeniowe silników rakietowo-strumieniowych z detonacyjną komorą spalania, analiz cieplnych i wytrzymałościowych, adaptroniki, rakietowych materiałów pędnych, lotniczych i kosmicznych badań środowiskowych czy testów przyrządów lotniczych i kosmicznych. Natomiast ostatni – z salami wykładową, konferencyjną oraz audytorium – będzie pełnił funkcję konferencyjną. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosić będzie prawie 11 000 m². Budynek jest już niemal gotowy, pozostało wyposażenie go w specjalistyczny sprzęt.

 

W nowym obiekcie miejsce znajdą m.in. zespoły pracujące nad projektowaniem i tworzeniem np. obiektów bezzałogowych czy struktur lotniczych i kosmicznych, zajmujące się inteligentnymi materiałami, innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi samolotów i śmigłowców, zwiększeniem bezpieczeństwa samolotów czy silnikami rakietowymi. Wyniki tych projektów mogą być w przyszłości wykorzystane m.in. w przemyśle, systemach monitoringu i bezpieczeństwa, w budownictwie, inżynierii medycznej, robotyce, nowoczesnych systemach zasilających, a także w technologiach wykorzystywanych przy tworzeniu przedmiotów codziennego użytku. Nowe centrum pozwoli także w najbliższych latach utworzyć miejsca pracy dla kilkuset naukowców. Będzie to również miejsce odbywania praktyk dla studentów i stażystów.

Liczba wyświetleń: 488

powrót