Aktualności
Płock ma eksponat światowej klasy
2014.03.06 13:05 , aktualizacja: 2019.01.30 12:02
Autor: opr. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Muzeum Mazowieckie w Płocku otrzymało od koncernu PKN Orlen niezwykle cenny obraz Tamary Łempickiej „Martwa Natura”, uświetniający kolekcję z okresu art déco.
Muzeum gromadzi przede wszystkim obiekty polskiego pochodzenia, nie stroniąc jednak od realizacji europejskich i amerykańskich. Stanowią one tło i doskonałe porównanie dla rodzimych osiągnięć artystycznych w latach 20. i 30. XX w. Trzonem kolekcji, która od 2005 r. rozwija się w dynamicznym tempie, są wysokiej klasy meble, dopełnione bogatymi zbiorami rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, tkaniny, biżuterii i mody. Malarstwo tego okresu reprezentowane jest przez dzieła znakomitych polskich artystów: Zofii Stryjeńskiej, Rafała Malczewskiego, Stefana Norblina. Pozyskanie do zbiorów obrazu Tamary Łempickiej, z jednej strony Polki, z drugiej zaś artystki światowego formatu, której życie i twórczość były kwintesencją stylu art déco podniesie rangę kolekcji i wpisze się w dzieje kultury i muzealnictwa polskiego.
„Martwa natura” pochodzi z dojrzałego okresu twórczości Tamary Łempickiej. Obraz przedstawia klasyczną rzeźbę, będącą elementem centralnym i dominującym kompozycji, którą zrównoważono, umieszczając po prawej stronie instrument – mandolinę, po lewej zaś otwartą książkę. Fragment tła przesłania mięsista, drapowana tkanina (częsty element kompozycyjny jej obrazów). Przedstawione przedmioty harmonizują ze sobą poprzez ich zrytmizowane umiejscowienie oraz nasycenie barw. Artystka zwraca uwagę na solidność i precyzję statycznej kompozycji, w której przestrzeń ściśle wypełniona jest przedmiotami.
W uroczystym przekazaniu obrazu przez PKN ORLEN SA dla płockiego muzeum wziął udział marszałek Adam Struzik, który wyraził swoją wdzięczność płockiej firmie za ten ważny gest dla kultury polskiej i zasilenie mazowieckiej placówki brylantem światowej klasy.
– Jak widać, władze koncernu Orlen nie skupiają się jedynie na swojej podstawowej działalności, ale mają na uwadze również swoje otoczenie. Ogromnie się cieszę, że to właśnie stacjonująca w Płocku firma wzbogaciła działające w tym mieście muzeum o tak cenny obraz. Orlen pokazał, że nie tylko rozumie, ale urzeczywistnia idee społecznej odpowiedzialności biznesu. Dzięki temu w niełatwych czasach możemy liczyć na współudział przedsiębiorstwa w dbaniu o nasze dziedzictwo narodowe – powiedział marszałek Adam Struzik.
Dyrektor wykonawczy ds. marketingu i komunikacji korporacyjnej w PKN Orlen Leszek Kurnicki podkreślił, że firma jest dumna ze zdobycia i przekazania Muzeum Mazowieckiemu w Płocku tak cennego dzieła. – Inwestujemy w kulturę tam, gdzie są korzenie naszej firmy. Ten obraz to rarytas, który wzbudza zazdrość innych muzeów – zaznaczył.
Warto dodać, że wśród instytucji kultury obrazem artystki może poszczycić się jeszcze Muzeum Narodowe w Warszawie.
Liczba wyświetleń: 569
powrót