Aktualności
Dyskusje o Regionalnym Instrumencie Terytorialnym
Nad wspólnymi pomysłami o zintegrowanym i prorozwojowym charakterze dla subregionów Mazowsza dyskutowano podczas cyklu spotkań z udziałem przedstawicieli samorządu województwa oraz władz lokalnych.
Samorząd Województwa Mazowieckiego stworzył nowe, autorskie podejście do wykorzystania środków unijnych – Regionalny Instrument Terytorialny. RIT to mechanizm wspierający podejście terytorialne w zarządzaniu rozwojem województwa, skierowany do pięciu subregionów Mazowsza: ciechanowskiego, płockiego, ostrołęckiego, siedleckiego i radomskiego. Liderami prowadzonych prac są miasta regionalne i subregionalne, które odpowiadają za zorganizowanie sprawnej współpracy. Chodzi o to, by myśleć o inwestycjach, przekraczając granice administracyjne poszczególnych samorządów. Narzędzie pozwoli na przeciwdziałanie negatywnym trendom rozwojowym oraz umożliwi dostęp do potrzebnych usług na obszarach, w których wskaźnik jakości życia jest niższy niż w centrum regionu.
W ramach programu będą realizowane projekty wiodące (strategiczne) oraz inicjatywy towarzyszące stanowiące odpowiedź na wspólne wyzwania i cele rozwojowe regionu. Warto podkreślić, że zgłoszone projekty muszą być przedsięwzięciami zintegrowanymi i kompleksowymi, a ich realizacja powinna w znaczący sposób wpływać na rozwój danego subregionu.
Warunkiem uznania RIT i otrzymania przywileju dostępu do wydzielonej alokacji jest przedłożenie „Planu działań RIT”. Środki w ramach RIT dla wszystkich pięciu subregionów Mazowsza wynoszą 6 proc. całej kwoty przyznanej województwu na RPO WM 2014–2020 – 130 mln euro z EFRR na projekty wiodące oraz dodatkowe środki z EFS na projekty towarzyszące. Ostateczne kwoty przekazane na finansowanie projektów strategicznych RIT będą zależeć od rodzaju i zakresu zaproponowanych działań i projektów. Nabór wniosków będzie się odbywał w trybie pozakonkursowym – dla projektów wiodących oraz konkursowym – dla projektów towarzyszących, wskazanych w „Planie działań RIT”.
Nabór projektów wiodących będzie przeprowadzony na wczesnym etapie wdrażania RPO WM 2014–2020. Zapewni to możliwość zabezpieczenia stosownych środków w poszczególnych osiach priorytetowych, z których będą finansowane projekty wiodące oraz pozwoli na promowanie projektów towarzyszących na późniejszym etapie konkursów.
Rozwiązania oraz nowe pomysły i koncepcje na wspólne projekty wypracowane podczas spotkań z przedstawicielami subregionów Mazowsza pozwolą na stworzenie ostatecznego kształtu Regionalnego Instrumentu Terytorialnego.
Liczba wyświetleń: 505
powrót