Aktualności
Wymiana doświadczeń ułatwi wdrażanie nowego systemu
2014.02.05 12:40 , aktualizacja: 2014.02.07 12:01
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
– Ubiegły rok to pierwszy i bardzo problematyczny czas wprowadzania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, wdrażania przepisów, wyciągania pierwszych wniosków i obserwowania funkcjonowania poszczególnych elementów tego systemu – powiedział marszałek Adam Struzik, otwierając III ogólnopolską konferencję „Samorządowa Gospodarka Odpadami – wyzwania samorządów”.
Jak podkreślił marszałek, już na tym etapie funkcjonowania systemu, po stosunkowo krótkim okresie, nasuwają się pierwsze wnioski: konieczne są dalsze zmiany w przepisach, a osiągnięcie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu nie będzie możliwe bez rozwoju selektywnej zbiórki odpadów.
Ograniczenieilości odpadów organicznych kierowanych do składowaniawymaga dalszego rozwoju metod biologicznych, mechaniczno-biologicznych czy termicznych zagospodarowania odpadów, koniecznajest także poprawawspółpracy pomiędzy gminami, a także przedsiębiorstwami prywatnymi. Świadczą o tym przede wszystkim wyniki kontroli wojewódzkiej inspekcji ochrony środowiska i Najwyższej Izby Kontroli w gminach oraz instalacjach służących do przetwarzania odpadów komunalnych. Zaznaczył, że doskonalenie przepisów regulujących gospodarkę odpadami komunalnymi i podnoszenie wiedzy społeczeństwa to warunek konieczny sukcesu tegosystemu w Polsce.
Konferencja, która odbyła się 5 i 6 lutego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zgromadziła samorządowców i przedsiębiorców biorących udział we wdrażaniu nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Pozwoliła im podzielić się nie tylko negatywnymi, ale przede wszystkim pozytywnymi doświadczeniami i pomysłami, które mogą być wykorzystane przez samorządy gminne, na których spoczywa większośćobowiązków związanych z wdrażaniem systemu.
Liczba wyświetleń: 466
powrót