Aktualności

Przytyk świeci przykładem

2013.12.12 15:00 , aktualizacja: 2013.12.12 15:57
Autor: Katarzyna Klepaczewska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot. Piotr Stańczyk
źródło: cozadzień.pl

Jak zaoszczędzić na oświetleniu ulic? Czy warto wyłączać latarnie nocą? Jakie są nowatorskie zastosowania oświetlenia miejscowości? To tylko kilka zagadnień, nad którymi pochylili się uczestnicy sympozjum „Modele finansowania optymalizacji oświetlenia ulicznego w zakresie efektów ekologicznych i efektywności energetycznej na przykładzie gminy Przytyk”. W konferencji wziął udział wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Od kilku lat gmina Przytyk – jak przyznaje wójt Dariusz Wołczyński – miała duże kłopoty z oświetleniem. Stosowane lampy sodowe i rtęciowe nie dawały zbyt wiele światła, a przy tym były energochłonne i kosztochłonne. Z budżetu gminy każdego roku na samo oświetlenie ulic  trzeba było przeznaczyć ponad 500 tys. zł. Dlatego też Przytyk zdecydował się na bardzo nowatorskie rozwiązanie, czyli na tzw. usługę oświetleniową o podwyższonym standardzie. We wszystkich miejscowościach gminy podłączono w sumie 1000 energooszczędnych lamp LED-owych. Zainstalowano również system redukcji mocy i strumienia świetlnego, który pozwala na zmniejszenie natężenia światła w godzinach nocnych. Dzięki inwestycji zużycie energii spadło o około 60 proc., zmniejszyła się też emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Korzyść z przedsięwzięcia odniósł też budżet – rachunki za oświetlenie uliczne nie powinny teraz przekraczać 122 tys. zł, co znaczy, że w kasie gminy zostanie w ciągu roku aż 384 tys. zł.

 

Wójt Dariusz Wołczyński odebrał podczas wykładu statuetkę za największą w 2013 roku inwestycję LED w Polsce. Podczas spotkania zostały przedstawione również produkty i wybrane rozwiązania techniczne dotyczące oświetlenia. Sympozjum zakończyło się prezentacją wybranych fragmentów oświetlenia gminy Przytyk.

 

Liczba wyświetleń: 503

powrót