Aktualności
Laureaci konkursów ekologicznych nagrodzeni
2013.12.12 13:25 , aktualizacja: 2013.12.18 14:08
Autor: Biuro Prasowe, MJWPU, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
120 przedszkoli i ponad 4,1 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych zgłosiło się w tym roku do organizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego konkursów ekologicznych. Najmłodsi musieli wykazać się kreatywnością przy tworzeniu rzeczy użytecznych z „niczego”, natomiast ci nieco starsi pomysłowością i samodzielnością w wykonywaniu prac plastycznych z dowolnych materiałów oraz z zastosowaniem różnorodnych technik. Nagrody zwycięzcom konkursów wręczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
Już od kilku lat samorząd województwa mazowieckiego organizuje kierowane do najmłodszych Mazowszan konkursy ekologiczne. Liczy się w nich nie tylko pomysłowość i umiejętności plastyczne, ale przede wszystkim wiedza.
„Drugie życie śmieci – czyli zróbmy coś pożytecznego z niczego” to hasło piątej edycji konkursu ekologicznego kierowanego do przedszkolaków. Tym razem komisja konkursowa oceniała przede wszystkim kreatywność najmłodszych Mazowszan przy tworzeniu czegoś zupełnie nowego, nietypowego, z tego, co jest już stare, zużyte i niepotrzebne. Tematem konkursu był bowiem upcycling, czyli ponowne przetwarzanie surowców wtórnych, tak aby mogły służyć nam dalej w nowych, czasami zaskakujących formach, np. ze zużytych kartonów można stworzyć ciekawe osłonki na doniczki, kinkiety czy schowki na drobiazgi.
Aby wziąć udział w konkursie, należało wykonać, wykorzystując przy tym różnorodne techniki, produkt z dowolnych surowców wtórnych. Ważne, aby to, co powstało miało zupełnie nowe zastosowanie. Oceniane były użyteczność wykonanego przedmiotu, pomysłowość, oryginalność, samodzielność, a także walory estetyczne, dekoracyjne i edukacyjne.
Do rywalizacji zgłosiło się 120 placówek przedszkolnych. Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów oraz przyznała cztery wyróżnienia:
- I miejsce: Przedszkole nr 159 w Warszawie za zabawkę – wózek dla lalek;
- II miejsce: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Radomiu za gazetnik;
- III miejsce: Miejskie Przedszkole nr 4 „Leśna Kraina” w Sokołowie Podlaskim za domek dla lalek;
Wyróżnienia:
- Gminne Przedszkole w Łęgu Probostwie za liczydło dla przedszkolaka;
- Punkt Przedszkolny „Leśne ludki” w Sierakówku, gm. Gostynin za laptopa edukacyjnego;
- Przedszkole Samorządowe nr 1 im. Tęczowego Misia w Szydłowcu za wesołą rybkę;
- Przedszkole Niepubliczne „Ekoludki” w Płocku za wykonanie akwarium.
Zwycięskie przedszkola otrzymały nagrody rzeczowe w postaci sprzętu RTV, natomiast mali twórcy prac dostali zestawy plastyczne.
„Ekologia i ja – czyli ekologia widziana oczami uczniów” – to organizowany już po raz jedenasty konkurs ekologiczny dla dzieci i młodzieży szkolnej. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 4,1 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza.
Konkurs przeprowadzony był w trzech etapach: szkolnym (odbywającym się w każdej ze szkół biorących w nim udział), lokalnym (w siedzibie głównej i delegaturach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego) i wojewódzkim (w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie). Uczestnicy oceniani byli w podziale na trzy grupy wiekowe: klasy 0 – III szkoły podstawowej, klasy IV – VI szkoły podstawowej i klasy I – III gimnazjów. Każda z grup musiała przygotować konkretne rodzaje prac: I grupa wiekowa – praca plastyczna – kolaż lub/i wykonanie przedmiotu z surowców wtórnych; II grupa wiekowa – plakat ekologiczny lub/i komiks; III grupa wiekowa – wiersz lub/i gra planszowa.
Do finałowego, wojewódzkiego etapu konkursu zakwalifikowało się w sumie 36 uczniów z: Garwolina, Gostynina, Natolina, Przasnysza, Bądkowa, Węgrowa, Pionek, Świniar, Raków, Lisewa, Stoku Lackiego, Gawłowa, Orońska, Borkowa Kościelnego, Krzynowłogi Małej, Poniatowa, Skórca, Kałuszyna, Radomia, Syberii (gmina gmina Lubowidz), Wiśniewa, Józefowa, Gąbina, Laskowca, Sochocina, Miedznej, Warszawy, Staroźrebów, Kadzidła i Bieżunia. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników.
Dla laureatów konkursów przewidziano cenne nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, pomocy dydaktycznych, sprzętu turystycznego, książek o tematyce edukacyjno-ekologicznej oraz gadżetów reklamowych.
Konkurs dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie www.wfosigw.pl
- fot. Radosław Strzaliński
- fot. Radosław Strzaliński
- fot. Radosław Strzaliński
- fot. Radosław Strzaliński
- fot. Radosław Strzaliński
- fot. Radosław Strzaliński
- fot. Radosław Strzaliński
- fot. Radosław Strzaliński
- fot. Radosław Strzaliński
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 2098
powrót