Aktualności

Strażak miesiąca października nagrodzony

2013.12.12 10:50

Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Czujność, refleks i umiejętność podjęcia odważnej decyzji w stresującej sytuacji – tym wykazał się Stefan Gora z OSP Wola Rębkowska, ratując życie kobiecie, która zasłabła w wyniku zawału serca.

 

Co miesiąc kapituła honoruje tytułem Strażaka Miesiąca druhów, którzy nie będąc na służbie zachowali się w sposób wyjątkowy, pomagając innym wyjść z tragicznych sytuacji. Nagrodę miesiąca października otrzymał Stefan Gora z OSP w Woli Rębkowskiej (gm. Garwolin).

 

1 października br. przed południem Stefan Gora przebywał w starostwie powiatowym. Wychodząc z jednego z pomieszczeń, zauważył na korytarzu upadającą starszą kobietę. Bez chwili zastanowienia druh podbiegł do nieprzytomnej kobiety, ułożył ją w pozycji bezpiecznej oraz rozluźnił odzież pod szyją. Gdy się pochylił i stwierdził, że kobieta nie oddycha, natychmiast rozpoczął działania reanimacyjne. W tym samym czasie polecił wysłać pracownika po lekarza do pogotowia znajdującego się naprzeciwko starostwa. Lekarz przybył na miejsce zdarzenia po kilku minutach i ocenił, iż dzięki podtrzymywaniu przez druha Gory funkcji życiowych (oddech i krążenie) kobiety, pojawiła się szansa powodzenia dalszej akcji reanimacyjnej. Kobieta przeszła zawał serca, ale dzięki odważnej i zdecydowanej postawie druha przeżyła i jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

Nagrodę Strażakowi Miesiąca Października 2013 wręczyła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska. Pogratulowała druhowi zdecydowanej i odważnej postawy, która przyczyniła się do uratowania życia potrzebującej. Podkreśliła, że strażacy – ochotnicy, to ludzie odpowiedzialni i zaangażowani w misję, jaką jest ratowanie życia oraz mienia poszkodowanych. Mimo swych zawodowych i rodzinnych obowiązków, zawsze są gotowi pomagać potrzebującym, dlatego zasługują na najwyższy szacunek i podziw.

  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński

Liczba wyświetleń: 420

powrót