Aktualności

Podsumowanie projektu „Powiat mławski Stolica Kultury Mazowsza 2013”

2013.12.09 14:45 , aktualizacja: 2013.12.10 15:42

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Już po raz dwunasty mieszkańcy Mazowsza pożegnali Stolicę Kultury Mazowsza. W tym roku był nią powiat mławski. 9 grudnia odbyło się uroczyste zakończenie projektu wraz z całą ofertą kulturalną, zaplanowaną przez władze powiatu w ramach „Kalendarza Imprez Kulturalnych Powiatu Mławskiego”.  W uroczystości udział wziął marszałek Adam Struzik.

 

Stolicą Kultury Mazowsza były już: Pułtusk, Węgrów, Sokołów Podlaski, Szydłowiec, Płońsk, Sierpc, Maków Mazowiecki, powiat piaseczyński, powiat sochaczewski, powiat żyrardowski i kozienicki. W tym roku odbędzie się natomiast zakończenie tego projektu w powiecie mławskim.

Oferta imprez współorganizowanych z samorządem województwa mazowieckiego w ramach projektu Stolicy Kultury Mazowsza była różnorodna. Zorganizowano m.in. „Noc poetów” – imprezę plenerową w parku mławskim, VI Festiwal Form Artystycznych „Dzieci Dzieciom”, a także sierpniową rekonstrukcję bitwy pod Mławą. Łącznie w powiecie odbyło się 38 imprez.

 

Inspiracją Stolicy Kultury Mazowsza była Europejska Stolica Kultury. Samorząd Województwa Mazowieckiego co roku rozpatruje wnioski mazowieckich starostw z rocznymi programami imprez kulturalnych organizowanych w mieście powiatowym oraz w sąsiadujących gminach. Następnie komisja powołana przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz marszałka przeznacza środki finansowe, które wybrany powiat rozdysponowuje na własny program kulturalny. Przyjęło się również organizowanie przez kolejnych gospodarzy uroczystości otwarcia i zakończenia projektu. Tradycją jest przekazywanie kolejnym laureatom przez swoich poprzedników symbolicznego klucza „Stolicy Kultury Mazowsza”.

  • fot. www.naszamlawa.pl
  • fot. www.naszamlawa.pl
  • fot. www.naszamlawa.pl
  • fot. www.naszamlawa.pl
  • fot. www.naszamlawa.pl
  • fot. www.naszamlawa.pl
  • fot. www.naszamlawa.pl
  • fot. www.naszamlawa.pl

Liczba wyświetleń: 331

powrót