Aktualności

O korytarzach transportowych Bałtyk-Adriatyk

2013.11.29 15:30 , aktualizacja: 2013.11.29 15:37

Autor: Katarzyna Klepaczewska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Andrzej Jamry
  • fot.Andrzej Jamry
  • fot.Andrzej Jamry
  • fot.Andrzej Jamry
  • fot.Andrzej Jamry

Członkowie Stowarzyszenia Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk spotkali się w dniach 27-28 listopada br., by omówić stan prac, jakie prowadzi aktualnie stowarzyszenie, a także kierunki wymiany towarowej. Województwo mazowieckie reprezentował wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Jakie są kierunki wymiany towarowej? Czy można mówić o korzyściach płynących ze współpracy między samorządami? Na czym opiera się wzajemna współpraca między województwami w kontekście funkcjonowania stowarzyszenia? To tylko niektóre zagadnienia, jakie zostały poruszone podczas spotkania przedstawicieli zainteresowanych województw.

 

Wicemarszałek Leszek Ruszczyk w swojej prezentacji przedstawił potencjał regionu w systemie korytarzy transportowych. Podkreślił, że  dostępność Mazowsza w skali krajowej i międzynarodowej z roku na rok rośnie. Gotowe jest połączenie autostradowe z Berlinem. Także linia kolejowa łącząca Warszawę przez Poznań z Niemcami oferuje relatywnie wysoki standard przewozu. Co prawda z wieloletnim opóźnieniem, ale dobiega końca modernizacja linii kolejowej E75 w kierunku Trójmiasta. Rozpoczęła się modernizacja linii kolejowej Rail Baltica Warszawa – Białystok – Ełk – Suwałki do granicy z Litwą. Wicemarszałek zaznaczył też, że zgodnie z przeprowadzonymi opracowaniami, po zakończeniu prac wykorzystanie tej linii do przewozu pasażerów i towarów istotnie wzrośnie. Będzie to szansą dla leżących na przecięciu szlaków transportowych ośrodków, takich jak Ostrów Mazowiecka – gdzie krzyżują się drogi S8, 50 i 60 i swój bieg zaczyna droga S61, , Łochów – gdzie krzyżuje się Rail Baltica z drogami 62 i 50 czy Pilawa – tu korytarze Baltic-Adriatic i Morze Północne-Morze Bałtyckie przetną się z linią kolejową na Ukrainę.  Ofertę transportową Mazowsza uzupełniają dwa międzynarodowe porty lotnicze – Lotnisko Chopina w Warszawie i Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

 

Stowarzyszenie zostało powołane do życia w marcu ubiegłego roku przez samorządy województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego. Organizacja podejmuje wysiłek na rzecz większej koncentracji towarów w portach bałtyckich, centrach logistycznych i terminalach przeładunkowych położonych na osi północ-południe. Podjęta inicjatywa dotycząca wymiany towarowej wychodzi naprzeciw konieczności lepszej reprezentacji regionów w strefie oddziaływania korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk w Polsce.

 

 

Liczba wyświetleń: 611

powrót