Aktualności

Marszałek gościem VI Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi

2013.11.13 15:50 , aktualizacja: 2013.11.14 11:24

Autor: Sylwia Sztark, KM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.arch.UMWŁ
fot.arch.UMWŁ
fot.arch.UMWŁ
fot.arch.UMWŁ
fot.arch.UMWŁ

W nowatorsko odnowionych wnętrzach byłej przędzalni fabryki płótna z drugiej połowy XIX w. na Starych Bałutach w Łodzi, 13 listopada, marszałek Adam Struzik uroczyście otworzył VI Europejskie Forum Gospodarcze. W tym roku odbywa się ono pod hasłem „W centrum Polski, w centrum Europy”.

 

Europejskie Forum Gospodarcze to cykliczne wydarzenie organizowane przez Samorząd Województwa Łódzkiego, podczas którego uczestnicy dyskutują na temat aktualnej sytuacji gospodarczej, z ukierunkowaniem na potencjał regionów, których rozwój ma bezpośredni wpływ na wzmocnienie kondycji gospodarczej całego kraju. Jednym z głównych wątków tegorocznej edycji forum jest rozwój branży BPO oraz korzyści, jakie ten sektor przynosi regionom.

 

Marszałek swoje przemówienie poświęcił przede wszystkim głównym zagadnieniom dotyczącym współpracy województwa mazowieckiego i łódzkiego w ramach polityki rozwoju oraz problemom i perspektywom rozwoju warszawko-łódzkiego układu bipolarnego. Podkreślił, że aktywne angażowanie się obydwu województw  w tworzenie relacji i współpracy w układzie bipolarnym sprzyja budowaniu spójności oraz skuteczniejszemu wykorzystaniu potencjału społeczno-gospodarczego regionów. Zintegrowane podejście do rozwoju tego makroregionu jest jednym ze sposobów sprostania wyzwaniom polityki spójności Unii Europejskiej w najbliższym okresie programowania – dodał.

 

Odniósł się także do głównego wątku tegorocznego spotkania, jakim był outsourcing procesów biznesowych w Polsce i na świecie. – Zgodnie z podejściem zaproponowanym przez Mazowsze, inteligentne specjalizacje są procesem, który służy osiągnięciu celów Regionalnej Strategii Innowacji. Wśród obszarów tematycznych o największych możliwościach rozwojowych wyróżniamy m.in. procesy usługowe B2B (business to business) oraz usługi badawczo-rozwojowe, które można wykorzystać w wielu obszarach gospodarczych. Mogą się one stać cennym „towarem eksportowym”. Obecnie wymagają modernizacji poprzez wsparcie innowacji i wdrożenie kluczowych technologii wspomagających. Dzięki takim działaniom powstanie otoczenie sprzyjające przedsiębiorczości z nowoczesnymi usługami biznesowymi. Mogą one przyczynić się do wzmocnienia i utrwalenia w Polsce Centralnej bieguna outsourcingowego Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział marszałek.

Liczba wyświetleń: 481

powrót