Aktualności

65 lat „Mazowsza”

2013.11.12 12:30 , aktualizacja: 2013.11.12 14:47

Autor: Magdalena Sawicka, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk uczestniczył w Koncercie Galowym w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, odbywającym się z okazji tegorocznego jubileuszu 65-lecia powstania Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskieg.

 

Koncert podzielony był na dwie części. Rozpoczął się muzyką ludową z różnych regionów kraju, a następnie w związku z rocznicą  odzyskania niepodległości, przeszedł w tematykę patriotyczną. Podczas widowiska  niezapomniane wrażenia budziły barwne stroje, piękny taniec i śpiew. Zachwycały wspaniałe choreografie Elwiry Kamińskiej, Eugeniusza Paplińskiego oraz Witolda Zapały.

 

Patronat honorowy nad obchodami roku jubileuszowego objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Oficjalnie Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego został powołany do życia dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 r., polecając Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego (po jego śmierci opiekę nad zespołem objęła  Mira Zimińska-Sygietyńska). Repertuar zespołu miał być ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach.

 

Obecnie Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” jest znany na całym świecie. Przez 65 lat swojego istnienia koncertował prawie 7 tys. razy dla blisko 19 mln widzów na całym świecie.

 

Dzięki środkom przekazanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego od 2009 r. zespół ma nową siedzibę – Matecznik Mazowsze Centrum Folklorystyczne w Otrębusach-Karolinie.

  • fot. archiwm PZPiT...

Liczba wyświetleń: 490

powrót