Aktualności

Wybitny literaturoznawca uhonorowany

2013.11.12 12:20

Autor: Robert Lewandowski, Muzem Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Po raz kolejny mury Dworu Krasińskich w Opinogórze były świadkami ważnego wydarzenia dla kultury Mazowsza. 10 listopada odbyła się uroczystość wręczenia Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” prof. dr hab. Zbigniewowi Januszowi Sudolskiemu.

 

Oznaczenie na wniosek marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika przyznał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zastało wybrane na miejsce uroczystości, ponieważ to właśnie wielkiemu romantykowi Zygmuntowi Krasińskiemu, jego życiu i twórczości poświęcił wiele lat swojej pracy naukowej prof. Zbigniew Sudolski.

 

Medal wręczył marszałek Adam Struzik. W uroczystości uczestniczył również  dyrektor delegatury UMWM w Ciechanowie Józef Kaliński. Następnie goście wysłuchali 518 koncertu opinogórskiego. Jego gwiazdą była wybitna polska śpiewaczka Jadwiga Rappe. Towarzyszyli jej uczniowie klasy śpiewu Akademii Muzycznej w Warszawie i Alina Hoffmann na fortepianie.

 

Profesor Zbigniew Janusz Sudolski jest jednym z najwybitniejszych polskich specjalistów, w dziedzinie badań nad literaturą i kulturą polską doby romantyzmu. Jest autorem 48 publikacji książkowych i wielu artykułów oraz studiów badawczych, które odegrały ogromną rolę w badaniach nad literaturą i kulturą polską XIX w. Osiągnięcia naukowe profesora, jego pasja twórcza, zauroczenie polskim romantyzmem sprawiły, że zajmuje on poczesne miejsce w panteonie wielkich polskich ludzi nauki.

 

Dorobek naukowy prof. Zbigniewa Sudolskiego zdobył  uznanie w oczach władz państwowych, czego wyrazem było m.in. uhonorowanie profesora Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

  • fot. Katolickie Radio...
  • fot. Katolickie Radio...
  • fot. Katolickie Radio...
  • fot. Katolickie Radio Ciechanów
  • fot. Katolickie Radio...
  • fot. Katolickie Radio...
  • fot. Katolickie Radio...

Liczba wyświetleń: 419

powrót