Aktualności

Wspólnie zorganizują obchody kanonizacji

2013.10.11 14:20 , aktualizacja: 2013.10.14 15:01

Autor: oprac. Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

fot. Instytut Papieża Jana...
fot. Instytut Papieża Jana...

11 października w Instytucie Papieża Jana Pawła II odbył się I Zjazd samorządów miast i gmin papieskich z Mazowsza . Przedstawiciele ponad 40 samorządów z województwa oraz 104 szkoły – wszyscy noszący imię Jana Pawła II podjęli współpracę, by jak najlepiej przygotować obchody kanonizacji Papieża Polaka.

 

Do Warszawy przyjechali przedstawiciele ponad 100 szkół wszystkich poziomów nauczania, które mają za patrona Jana Pawła II oraz 16 miast i 28 gmin z Mazowsza, które przyjęły jego imię i wspólnie podjęli się zadania upamiętniania życia, nauki i dzieła Ojca Świętego. W zjeździe uczestniczył również marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

 

W trakcie spotkania, zorganizowanego w formie twórczej wymiany doświadczeń, ustalono kierunki oraz charakter przygotowywanych imprez kulturalnych, edukacyjnych, sportowych, wychowawczych i religijnych. Zaproponowano także m.in. konkurs na logo obchodów, rekolekcje filmowe dla młodzieży, zorganizowanie na terenie szkoły Funduszu Stypendialnego im. Jana Pawła II dla najzdolniejszych uczniów; stworzenie Papieskich Albumów Pamięci czy szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji Dnia Papieskiego.

 

Instytut Jana Pawła II, jako współorganizator zjazdu, przygotował propozycję kilkudziesięciu wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i wydawniczych, które w okresie przygotowań, czyli od 16 października br. do 27 kwietnia 2014 r. sukcesywnie będą realizowane w szkołach oraz miastach i gminach noszących imię tak znamienitego patrona. Wśród propozycji znalazły się m.in.:

- Ogólnopolski Zjazd Szkół im. Jana Pawła II (główny organizator Zespół Szkół Gastronomicznych w Warszawie im. Jana Pawła II),

- przygotowanie teczek dla nauczycieli – „Nauczanie społeczne Jana Pawła II”, ze scenariuszami lekcji i materiałami potrzebnymi do przeprowadzenia zajęć z uczniami,

-wznowienie wydania „Przewodnik po Mazowszu szlakiem Jana Pawła II”.

Liczba wyświetleń: 682

powrót