Aktualności
Znamy laureatów „Wierzby”
VII edycja konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” została rozstrzygnięta. O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszej imprezy i najlepszego wydawnictwa muzealnego 2012 r. ubiegało się 40 projektów z całego Mazowsza.
Zwycięzców poszczególnych kategorii było dużo – laureatami I miejsc zostali: wystawa zrealizowana w ramach projektu Ponarwie (Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce), wystawa „W krainach lodu i książek – rzecz o Alinie i Czesławie Centkiewiczach” (Muzeum Historyczne w Legionowie), „X widowisko historyczne: Noc Listopadowa – zdobycie Arsenału Warszawskiego w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego” (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie) oraz wydawnictwo „Na Łużycu. W zapomnianym regionie etnograficznym nad Wisłą. Łukasz Maurycy Stanaszek” (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie).
Nagrody laureatom konkursu wręczyli Leszek Celej – Przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wiesław Raboszuk – członek zarządu województwa. Pogratulował on wyróżnionym innowacyjnych pomysłów zarówno przy tworzeniu wystaw, imprez, ekspozycji w plenerze, jak i tworzeniu ciekawych wydawnictw. Wspomniał również, że jako członek kapituły konkursu musiał dokonać trudnego wyboru wśród zgłoszonych propoyzcji, gdyż wszystkie były bardzo nowatorskimi projektami. W tym roku wyjątkowo docenione zostały również mniejsze muzea, które w kategorii najciekawsza wystawa nie musiały jak do tej pory konkurować z większymi placówkami.
Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” jest dla placówek muzealnych doskonałą okazją do zaprezentowania swoich największych walorów, ciekawych wystaw, oryginalnych ekspozycji i pokazów. To również jedna z nielicznych inicjatyw, dzięki której publikacje małych wydawnictw mogą zostać wyróżnione.
Ze złożonych w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie wniosków kapituła konkursowa wyłoniła 12 laureatów, przyznając I, II i III miejsce w każdej z trzech kategorii oraz 12 wyróżnień. Oceniano przede wszystkim walory merytoryczne, kulturowe i edukacyjne, poziom promocji kultury regionalnej i lokalnej Mazowsza, a także walory estetyczne, plastyczne, kompozycyjne i przestrzenne.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 1048
powrót