Aktualności

O edukacji w Polsce i Kazachstanie

2013.09.25 15:10 , aktualizacja: 2013.09.27 14:26

Autor: Marcin Kaczmarek (KM), Wprowadzenie: Monika Guzowska

25 września wizytę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie złożyła delegacja z Kazachstanu na czele z Muratem Abenowem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Kazachstanu oraz Jerikiem Utembajewem, Ambasadorem Pełnomocnym i Nadzwyczajnym Republiki Kazachstanu w Warszawie. Z gośćmi spotkał się wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Głównym tematem spotkania były zagadnienia związane z systemem oświaty w Polsce i Kazachstanie. Gości najbardziej interesowała reforma edukacji z punktu widzenia samorządów lokalnych. Pytali o przebieg tego procesu w szkołach w małych miejscowościach i wsiach.

 

Wicemarszałek, opisując polski system edukacji, wyjaśnił założenia i efekty reformy szkolnictwa, która rozpoczęła się w 1999 r. Zwrócił uwagę na problemy, jakie pojawiły się w trakcie jej wdrażania, związane m.in. z przekazaniem znacznej części kompetencji samorządom lokalnym oraz zapewnieniem odpowiedniego poziomu finansowania. Odnosząc się do nauczania w szkołach zawodowych, podkreślił, że reformując nauczanie na tym szczeblu, należy zwrócić uwagę, aby profil nauczania był adekwatny do potrzeb rynku pracy. Zaproponował nawiązanie współpracy z instytucjami zajmującymi się rozwojem edukacji w Polsce, a także wykorzystanie możliwości, jakie oferują programy edukacyjne, takie jak „Comenius” i „Młodzież w Działaniu”.

  • fot. Dorota Cichocka
  • fot. Dorota Cichocka
  • fot. Dorota Cichocka
  • fot. Dorota Cichocka

Liczba wyświetleń: 787

powrót