Aktualności

Szkoła Podstawowa w Woli Rasztowskiej uhonorowana medalem „Pro Masovia”

2013.09.23 10:25 , aktualizacja: 2013.09.24 12:29

Autor: Dagmara Jaworska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Nadanie imienia Jana III Sobieskiego oraz sztandaru w 100-lecie istnienia szkoły stało się okazją do uhonorowania jej Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Wyróżnienie wręczył wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski

 

Szkoła w Woli Rasztowskiej, początkowo jako czteroklasowa szkoła podstawowa istniała już w 1912 r. i mieściła się „u gospodarza o nazwisku Gawron”, skąd w roku 1956 została przeniesiona do „byłego pałacu Sobieskich”. Dzięki wysiłkowi kolejnych dyrektorów, nauczycieli, rodziców, uczniów i mieszkańców szkoła rozwija się nie tylko jako placówka oświatowa, ale także jako jedyny w miejscowości ośrodek kulturotwórczy. Od 1998 r. szkoła – pałac jest także systematycznie remontowana stając się perłą gminy Klembów.

 

Aktualnie realizowany jest tu autorski projekt edukacyjno-wychowawczy „ Być jak król”, mający wyposażyć dzieci i młodzież w kompetencje społeczne i obywatelskie,  nauczyć przedsiębiorczości i wyrobić postawę patriotyczną oraz wzrost poczucia tożsamości i dumy narodowej.  W ramach projektu uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły uczestniczą w lekcjach w Muzeum w Wilanowie (wystawa „Primus inter pares”), dzięki którym przenoszą się do czasów króla. Z  pomocą rodziców młodzież przygotowuje stroje z epoki, w szkole uczy się tańców dworskich, tworzy barokowe etiudy malarskie.

 

Przywrócony do świetności XVII-wieczny pałac budzi coraz większe zainteresowanie turystów i miłośników sztuki. Odwiedzający z zainteresowaniem słuchają historii pałacu, oglądają wystawy przygotowane przez uczniów, czytają kroniki, a nowożeńcom służy jako tło do najpiękniejszych fotografii ślubnych.

 

Szkoła, jako społeczność, stała się swoistym spadkobiercą dziedzictwa narodowego, zaś jej wyjątkowa siedziba jest świadectwem korzeni mieszkańców Mazowsza.

  • fot. Leszek Baranowski
  • fot. Leszek Baranowski
  • fot. Leszek Baranowski
  • fot. Leszek Baranowski
  • fot. Leszek Baranowski
  • fot. Leszek Baranowski

Liczba wyświetleń: 835

powrót