Aktualności

Dla administracji i dla biznesu – cloud computing

2013.09.19 10:15 , aktualizacja: 2013.09.20 10:31

Autor: na podst. materiałów z UMWKP, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W Toruniu otwarto pierwszy w Polsce nowoczesny ośrodek przetwarzania danych, zaprojektowany z myślą o uważanej za przyszłość branży IT technologii cloud computing.

 

 Cloud computing, czyli chmura obliczeniowa, to taki model stosowania narzędzi informatycznych, w którym korzysta się z mocy obliczeniowej i oprogramowania wynajmowanego od dostawcy specjalistycznej usługi, w oparciu o jego serwery. To szczególnie wygodne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie muszą dysponować u siebie ani specjalistycznym oprogramowaniem, ani sprzętem dużej mocy, by korzystać na przykład z arkuszy kalkulacyjnych.

 

W otwarciu udział wzięli m.in.:  minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel, a także członkowie Konwentu Marszałków Województw RP.

 

Exea Data Center powstało jako zasadnicza część sfinansowanego ze środków europejskiego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka projektu dotyczącego rozbudowy i rozwoju Toruńskiego Parku Technologicznego. To jedno z najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w kraju i pierwsze, które powstało specjalnie dla świadczenia usług w technologii cloud computing. Wartość przedsięwzięcia to 75 mln zł.  

 

Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, dzięki technologii cloud computing władze samorządów lokalnych i regionalnych otrzymają jeszcze większą możliwość zaspokajania potrzeb mieszkańców, a będąc bliżej ludzi i ich spraw – większą szansę wyjścia naprzeciw ich oczekiwaniom. Przypomniał również, żenowoczesnerozwiązania informatyczne to projekt sprzyjający rozwojowi przedsiębiorczości i innowacyjności w biznesie, dlatego tak istotne są inicjatywy ukierunkowane na wspieranie biznesowych przedsięwzięć ludzi ambitnych i kreatywnych, którzy gotowi są realizować śmiałe projekty i współtworzyć nowoczesną polską i europejską gospodarkę.

  • fot. Andrzej Goiński
  • fot. Andrzej Goiński
  • fot. Andrzej Goiński
  • fot. Andrzej Goiński
  • fot. Andrzej Goiński
  • fot. Andrzej Goiński
  • fot. Andrzej Goiński
  • fot. Andrzej Goiński

Liczba wyświetleń: 402

powrót