Aktualności

Pamięci generała Włada

2013.09.14 15:35 , aktualizacja: 2015.09.15 11:33

Autor: Konrad Wojnarowski, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W Kamionie (gmina Młodzieszyn, powiat sochaczewski) odbyły się obchody rocznicy bitwy nad Bzurą oraz śmierci dowódcy 14. Dywizji Piechoty, wchodzącej w skład armii „Poznań”, gen. bryg. Franciszka Włada. Wśród zaproszonych gości byli obecni prezydent Bronisław Komorowski oraz marszałek Adam Struzik.

 

W programie uroczystości przewidziano złożenie wieńca w miejscu, gdzie gen. bryg. Franciszek Wład został śmiertelnie ranny, spotkanie prezydenta i marszałka z przedstawicielami lokalnej społeczności a także zapalenie zniczy przed obeliskiem przeprawy wojsk polskich przez Bzurę w 1939 r. we wsi Witkowice.

 

Bitwa nad Bzurą inaczej zwana bitwą pod Kutnem to największa walka podczas kampanii 1939 r. Rozegrała się w dniach od 9 do 18-22 września. Została stoczona przez dwie polskie armie „Poznań” i „Pomorze” z niemieckimi 8 i 10 Armią z Grupy Armii Południe.

 

Genenerał Wład 17 września wydał dowódcom podległych mu jednostek ostatni rozkaz – przejścia przez Bzurę pod Witkowicami i przebicia się w kierunku Puszczy Kampinoskiej, a następnie do stolicy. W czasie kierowania przeprawą – 18 września – został ciężko ranny odłamkiem pocisku artyleryjskiego. Zmarł przewieziony do gajówki koło miejscowości Kamion. Został pochowany na dziedzińcu kościoła parafialnego w pobliskim Iłowie. Po zakończeniu II wojny światowej ciało gen. Włada ekshumowano i pochowano na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

 

Na kilka chwil przed śmiercią ciężko ranny generał Wład podyktował list do żony: „Polsce się poświęcam. Wychowaj naszego syna na dzielnego Polaka”.

  • fot. archiwum PAP
  • fot. www.bohaterowie1939.pl

Liczba wyświetleń: 308

powrót