Aktualności

45 lat elektrowni w Kozienicach

2013.09.10 14:55 , aktualizacja: 2013.09.11 08:27
Autor: Katarzyna Klepaczewska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Jan Pajączkowski

Enea Wytwarzanie S.A. w Świerżach Górnych koło Kozienic – największy krajowy wytwórca energii elektrycznej wykorzystujący do jej produkcji węgiel kamienny obchodzi w tym roku 45-lecie istnienia. W jubileuszu, wspólnie z przedstawicielami administracji rządowej, parlamentarzystami i pracownikami, wziął udział wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Elektrownia posiada obecnie 10 wysokosprawnych bloków energetycznych o łącznej mocy osiągalnej 2908 MW, co daje około 8 proc. udziału w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Zainstalowana moc oraz położenie sprawiają, że jest jednym z najważniejszych węzłów Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

 

Leżący 75 km na południe od Warszawy zakład to największy pracodawca w regionie (ponad 2300 zatrudnionych pracowników).To także miejsce budowy nowego bloku numer 11 o mocy 1075 MW – najważniejszej w tej chwili inwestycji energetycznej w Polsce. Największa w Europie jednostka opalana węglem kamiennym zostanie uruchomiona w 2017 r. Będzie to najnowocześniejszy blok pracujący na nadkrytycznych parametrach pary, o mocy 1075 MW. Inwestycja stanowi kluczowy element poprawy bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Całkowity koszt budowy wyniesie 6,4 mld zł.

 

Obecny na uroczystości wicemarszałek Leszek Ruszczyk podziękował kierownictwu elektrowni za zaangażowanie w rozwój południowego Mazowsza, a także pogratulował udanych inwestycji, życząc kolejnych lat sukcesów.

Liczba wyświetleń: 558

powrót