Aktualności

Święto miodu na Kurpiach

2013.08.26 11:15 , aktualizacja: 2013.08.26 14:50

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Milena Szymańska
  • fot.Milena Szymańska
  • fot.Milena Szymańska
  • fot.Milena Szymańska
  • fot.Milena Szymańska
  • fot.Milena Szymańska

Po raz 36. w Myszyńcu (pow. ostrołęcki) w ostatni weekend sierpnia odbyła się impreza plenerowa – Miodobranie Kurpiowskie. Polana w Zawodziu wypełniła się tysiącami gości pragnącymi poznać tradycje, obyczaje i muzykę kurpiowską oraz posmakować regionalnych specjałów.

 

Główną część obchodów XXXVI Miodobrania Kurpiowskiego zainaugurowała msza św. celebrowana przez arcybiskupa Gerharda Müllera, po której barwny korowód przemaszerował na polanę w Zawodziu k. Myszyńca.

 

Podczas uroczystości Jurysdykcja Bartna przyznała „jako wyraz zielgiegi wyroźnienia i uznania zasług dla promocji Gniny Mysianiec jek tez i za akuratne przejscie wselkiech prob sposobnosci, odwagi i mocy” członkowi zarządu województwa mazowieckiego Wiesławowi Raboszukowi tytuł „Kurpś Krzok”. Członek zarządu przed uzyskaniem wyróżnienia musiał wykazać się, m.in. znajomością gwary kurpiowskiej oraz umiejętnością strzelania.

 

Podczas dwudniowej imprezy odbywającej się w myszynieckim amfiteatrze Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej i na polanie w Zawodziu koło Myszyńca prezentowały się regionalne zespoły folklorystyczne, kapele kurpiowskie, kabarety oraz inne zespoły muzyczne. Jedną z atrakcji było przedstawienie pt. „W Mysenieckiej Puscu Kurpsie Śwedow Bzili” w reżyserii Sławomira Konarzewskiego, na temat najazdu Szwedów na Puszczę Kurpiowską w 305. rocznicę bitwy.

Liczba wyświetleń: 821

powrót