Aktualności

Obradował Komitet Regionów

2013.07.04 14:35 , aktualizacja: 2017.01.31 10:59

Autor: Aleksandra Prandota, Bruksela, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Pobierz: fot.Aleksandra Prandota
  • Pobierz: fot. arch. KR
  • Pobierz: fot. arch. KR
  • Pobierz: fot.Aleksandra Prandota
  • Pobierz: fot.Aleksandra Prandota
  • Pobierz: fot.Aleksandra Prandota
  • Pobierz: fot. arch. KR

102. posiedzenie plenarne Komitetu Regionów, w którym wziął udział marszałek Adam Struzik, rozpoczęło się od uroczystego powitania nowej, chorwackiej delegacji w składzie dziewięciu członków pełnoprawnych KR.

 

3 i 4 lipca, członkowie Komitetu Regionów omawiali treść szeregu wypracowanych przez odpowiednie komisje projektów opinii i głosowali ich przyjęcie. Najważniejsze dotyczyły m.in. planu działania w dziedzinie e-zdrowia na lata 2012-2020 zakładającego innowacyjną opiekę zdrowotną w XXI w., który ma prowadzić do poprawy dostępności oraz jakości świadczeń zdrowotnych w Europie. Poruszany był też – istotny z punktu widzenia Polski jako drugiego największego producenta tytoniu w EU – temat dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych.

 

Vytautas Leškevičius, litewski wiceminister ds. zagranicznych przedstawił zgromadzonym priorytety objętej przez Litwę 1 lipca prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wskazał, że podczas najbliższego półrocza główny nacisk zostanie położony na walkę z bezrobociem, zwłaszcza wśród młodzieży oraz na kwestie związane z tworzeniem jednolitego europejskiego rynku energetycznego. Litwini będą kontynuować także priorytet wyznaczony wcześniej przez polską prezydencję, jakim jest wzmocnienie współpracy w ramach tzw. Partnerstwa Wschodniego.

 

Ważny głos w debacie należał do Daciana Ciolosa, obecnego komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej, który zwrócił uwagę członków KR-u na kwestie związane z przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej. Dotyczą one osiągniętego porozumienia politycznego pomiędzy krajami członkowskimi UE oraz Parlamentem Europejskim. W nowym kształcie Wspólna Polityka Rolna zakłada zachowanie celów na poziomie europejskim, ale też bardziej elastyczne dostosowanie instrumentów tej polityki do specyficznych potrzeb lokalnych.

 

Marszałek Adam Struzik zaapelował o możliwie największe poparcie dla zaproponowanych poprawek do kluczowego dla Mazowsza projektu opinii w sprawie tzw. IV pakietu kolejowego. Głosowanie przewidziane jest na 11 lipca podczas kolejnego posiedzenia Komisji Polityki Spójności Terytorialnej (COTER).

 

Podczas posiedzenia plenarnego wręczono nagrody dla Europejskich Regionów Przedsiębiorczości. Inicjatywa promuje dynamiczne i „zielone” regiony w całej Europie, wyróżniające się  wizją rozwoju przedsiębiorczości. W tegorocznej edycji wyróżnienie otrzymali: belgijski region Flandria, włoski region Marche oraz holenderski region Brabancja Północna.

Liczba wyświetleń: 526

powrót