Aktualności

Mazowieckie Dni Rolnictwa

2013.06.24 09:55 , aktualizacja: 2013.06.25 08:53

Autor: oprac. Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. UMWM
  • Fot. arch. UMWM
  • Fot. arch. UMWM
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne
  • Fot. arch. UMWM
  • Fot. arch. MODR O/Poświętne

Po raz czternasty do Płońska przyjechali hodowcy trzody chlewnej, bydła, koni, drobiu, a także gołębiarze. Przybyli by zaprezentować swoje najlepsze okazy i stanąć w szranki konkursu o tytuł championa. Jak co roku, nie zabrakło też odwiedzających i gości.

 

Bogata oferta imprezy i tym razem przyciągnęła tłumy ludzi. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa nowoczesnych maszyn, rolnicze nowinki, pokazy maszyn na polach doświadczalnych, ale także kiermasz różności. Było w czym wybierać – od roślin ozdobnych, poprzez wyroby z wikliny, stoiska z obrazami i rzeźbami, tradycyjnym chlebem i wędlinami, aż po biżuterię.

 

Przedsięwzięcie stało się okazją do cennej wymiany informacji i doświadczeń dla wszystkich, którym bliski jest los mazowieckiej wsi i rolnictwa, szczególnie dla firm i instytucji działających w tym sektorze gospodarki, ale też dla rolników i innych mieszkańców wsi. Impreza umożliwiła też nawiązanie nowych, korzystnych kontaktów, rozpropagowanie rzetelnej i aktualnej wiedzy oraz prezentację nowości na rynku rolniczym, sprawdzonych, dobrych praktyk i rozwiązań w rolnictwie.

 

Pracownicy Oddziału Poświętne przygotowali bogatą ekspozycję upraw polowych. Na 361 poletkach doświadczalnych zaprezentowali 20 gatunków roślin uprawnych. Doradcy omawiali poszczególne gatunki roślin rolniczych i dzielili się własnymi obserwacjami. Wręczali także zainteresowanym „Przewodnik po polu doświadczalnym”. Ponadto pokazali trzy doświadczenia ścisłe z: pszenicą ozimą (23 odmiany), pszenicą jarą (10 odmian) i jęczmieniem jarym (23 odmiany). Są one prowadzone w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego w celu przetestowania odmian i wskazania najlepszych, zalecanych do uprawy na Północnym Mazowszu. Rolników interesowało także porównanie technologii uprawy i skuteczności działania różnych środków ochrony roślin oraz nawozów. W sumie 14 tematów z tego zakresu zademonstrowano na 53 poletkach.

 

Na Mazowieckiej Wystawie Zwierząt oceniano bydło, trzodę chlewną oraz klacze. Tegorocznej wystawie bydła mlecznego nadano rangę wojewódzką. Jałowice i krowy rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej oceniano w 5 kategoriach, biorąc pod uwagę ich budowę oraz imponującą wydajność mleka. Superczemponką w tej kategorii została pierwiastka Tadeusza Stelęgowskiego z miejscowości Kudelczyn (pow. sokołowski). Hodowcy zaprezentowali też rasy kolorowe bydła: simentalskie, jersey oraz białogrzbiete - rasa objęta Programem Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich. Ponadto organizatorzy wzbogacili wystawę o prezentację sztuk czystej rasy bydła mięsnego: limousine i blonde d”aquitaine oraz o bydło opasowe pochodzące od krów mlecznych inseminowanych nasieniem buhajów ras mięsnych.

 

Oceniano też trzodę chlewną: w kategoriach loszka i knurek rasy polskiej zwisłouchej, rasy wielka biała polska, loszka mieszańcowa ras matecznych oraz loszki rasy puławskiej – rasy zachowawczej. Tytuły czempionów i wiceczempionów przyznano knurkom i loszkom w poszczególnych rasach. Rasy polskie trzody chlewnej są doskonałym surowcem dla przemysłu spożywczego.

 

Na wystawie klaczy prezentowały się okazy z rasy huculskiej, małopolskiej, śląskiej, wielkopolskiej, polskiego konia szlachetnego półkrwi oraz zimnokrwistej. W każdej z tych ras wybierano czempiona i dwu wiceczempionów. Największe uznanie i tytuł czempiona wystawy zdobyła Pawana – klacz rasy małopolskiej Antoniego Dybki.

 

Były laury dla hodowców najpiękniejszych sztuk hodowlanych bydła, trzody chlewnej i koni. Hodowcy porównali poziom hodowlany swych zwierząt z efektami kolegów z branży, wymienili doświadczenia natomiast zwiedzający  podziwiali imponujący dorobek naszych hodowców oraz kierunki zmian w hodowli.

 

Wiele ciekawostek zaprezentowano na wystawie gołębi i drobiu ozdobnego. Pokazano tu m.in.  polskie rasy użytkowe kur takie jak zielononóżka i stosunkowo niedawno zarejestrowaną czubatkę dworską.

 

NIesamowitą atrakcją imprezy były Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi. Uwagę zwiedzających przykuła odbywająca się po raz pierwszy prezentacja koni arabskich oraz pokazy umiejętności kowbojskich.

 

W uroczystym otwarciu imprezy wziął udział m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Kierując kilka słów do słuchaczy, pogratulował doskonałej organizacji tak ważnego wydarzenia branżowego na Mazowszu. Wyraził przekonanie, że impreza z pewnością pozytywnie wpłynie na dalszy dynamiczny postęp w produkcji rolnej oraz hodowli zwierząt w naszym regionie. Korzystając z okazji, podziękował rolnikom i przedsiębiorcom za całoroczną pracę, która stanowi cenny wkład w rozwój województwa mazowieckiego. 

 

Oddział Poświętne Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ma bogate tradycje w organizacji wystaw. W  latach dwudziestych ubiegłego wieku ówczesne  Ognisko Kultury Rolnej i Zakład Doświadczalny uczestniczyło w wystawach rolniczych, później stało się ich organizatorem. Wystawy te przygotowywano dla rolników pod różnymi hasłami ze zmienną częstotliwością.

 

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 851

powrót