Aktualności
Rewitalizacja zabytkowych kramnic
2013.06.08 11:55 , aktualizacja: 2013.06.08 12:13
Autor: Konrad Wojnarowski (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska
- Fot. Daniel Wachowski, UM w...
- Fot. Daniel Wachowski, UM w...
- Fot. Daniel Wachowski, UM w...
- Fot. Daniel Wachowski, UM w...
W Sochaczewie oddano do użytku zabytkowe Kramnice Miejskie. W otwarciu budynku połączonym z uroczystą sesją rady miejskiej wzięli udział m. in. marszałek Adam Struzik oraz radny województwa mazowieckiego Adam Orliński.
Kramnice Miejskie to jeden z najcenniejszych zabytków Sochaczewa, wpisany do rejestru w 1961 r. Stanowią gminną nieruchomość położoną u zbiegu ulic: Wąskiej - 1 Maja – Warszawskiej w ścisłym centrum miasta. Łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 2387,33 m2.Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 z działania 5.2 Rewitalizacja miast.
Marszałek, dziękując za zaproszenie na uroczystość, powiedział, że Sochaczew jest ważnym ośrodkiem życia społeczno-kulturalno-gospodarczego na mapie naszego regionu. Wyraził przekonanie, że zakończona właśnie rewitalizacja kramnic, jednego z najcenniejszych zabytków miasta ma ogromne znaczenie dla poprawy jego estetyki i dalszego rozwoju. Marszałek serdecznie gratulował skuteczności w aplikowaniu o środki unijne.
W ramach zadania wykonano kompleksową przebudowę obiektu wraz z nadbudową II piętra. Przedsięwzięcie objęło wzmocnienie konstrukcji budynku w tym fundamentów, ścian nośnych oraz stropów, wykonanie nowej klatki schodowej, osuszenie ścian fundamentowych, renowację arkad wraz z tarasem, wymianę wszystkich okien i drzwi, wymianę obróbek blacharskich, kompleksową wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, ułożenie instalacji centralnego ogrzewania, wyposażenie budynku w wentylację i klimatyzację. Dodatkowo wewnętrzne podwórko przykryto przezroczystym, szklanym dachem tworząc przestronne patio.
W zrewitalizowanym obiekcie znajdą swoje miejsce m.in: na parterze restauracja oraz lokale handlowe i usługowe, na I piętrze biblioteka publiczna wraz z galerią, na II piętrze lokale biurowe w tym Centrum Kultury, Promocji Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych.
Funkcję administratora budynku będzie pełnił, wyłoniony w trybie przetargowym, operator. Będzie on ponosił koszty utrzymania całego budynku, w tym koszty wszystkich mediów i ochrony budynku, w zamian za co otrzyma zapłatę ustaloną w wyniku przetargu, a oprócz tego będzie mógł czerpać pożytki z wynajmu powierzchni komercyjnych.
Realizacja projektu pozwoliła na restaurację cennego dla miasta zabytku i przyczyniła się do poprawy estetyki centrum miasta, co w przyszłości skutkować będzie przyciągnięciem nowych usług i ożywieniem społeczno-gospodarczym tej części miasta. Pozwoli to, w dalszej perspektywie, na zmniejszenie ubóstwa, przeciwdziałanie bezrobociu i wykluczeniu społecznemu mieszkańców.
Po uroczystym otwarciu budynku odbyła się sesja rady miejskiej, podczas której m.in. wręczono tytuły Honorowego Obywatela Miasta Sochaczew, uhonorowano miejskie instytucje obchodzące jubileusz swojej działalności oraz wysłuchano koncertu w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.
Wydarzenie zainaugurowało trzydniowy cykl imprez kulturalno-oświatowych i sportowych organizowanych z okazji Dni Sochaczewa.
Liczba wyświetleń: 604
powrót