Aktualności

Mazowiecki Kongres Sportu Powszechnego

2013.05.13 14:40 , aktualizacja: 2013.05.17 11:13

Autor: Konrad Wojnarowski, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Legionowie odbył się Mazowiecki Kongres Sportu Powszechnego. W imprezie uczestniczyła m.in. Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha oraz przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego: marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Leszek Ruszczyk i członek zarządu Wiesław Raboszuk.

 

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych, szkół i uczelni wyższych, trenerzy oraz  członkowie klubów sportowych. Tematem spotkania było przede wszystkim pełniejsze wykorzystanie już istniejącej infrastruktury sportowej jak też szeroko pojęta aktywizacja sportowa.

 

Kongres otworzył marszałek Adam Struzik, który przedstawił sytuację sportu na Mazowszu oraz wyraził przekonanie, że sport pełni bardzo znaczącą rolę w życiu każdego człowieka.

  – Zainteresowanie sportem wzrasta najbardziej, gdy któryś z polskich zawodników staje na podium. Ważne jednak, by tę fascynację wśród dzieci i młodzieży podtrzymywać, a przede wszystkim pokazywać im, że reprezentanci Polski doszli do zwycięstwa regularnymi treningami – powiedział marszałek Adam Struzik. – Póki w dzieciach jest zapał do gry w piłkę, biegania, uprawiania sportu, warto to wykorzystać. Owocniej spędzą wolny czas, nauczą się zdrowej rywalizacji. Do tego wszystkiego potrzebna jest jednak solidna baza sportowa. Dlatego od lat inwestujemy w budowę obiektów sportowych, organizujemy zawody i wspieramy różnego typu działania sportowe.

 

- Jeżeli w każdym województwie otrzymam chociaż dwa, trzy dobre pomysły to już samo stworzenie takiej bazy dobrych praktyk będzie dużą sprawą i uznam, że warto było te kongresy organizować – mówiła w trakcie wystąpień szefowa polskiego sportu minister Joanna Mucha.

 

W ramach planowanych reform, obok zmiany finansowania związków sportowych, Minister Sportu i Turystyki chce położyć większy nacisk na diagnostykę szkoleniową, podnoszenie kwalifikacji trenerskich a przede wszystkim popularyzację sportu i system identyfikacji talentów sportowych oraz pracy z nimi na etapie sportu szkolnego i akademickiego.

 

Ostatnie lata to na Mazowszu intensywny rozwój bazy sportowo-rekreacyjnej. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że sport jest świetnym sposobem spędzania wolnego czasu, a ruch jest niezbędny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Aby zmotywować i tych najmłodszych, i tych starszych, Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat wspiera i dotuje rozbudowę infrastruktury sportowej. Stawia też na promocję aktywnego spędzania czasu i na różnego typu współzawodnictwo. Powstałe obiekty służą placówkom edukacyjnym, klubom, ale też bezpośrednio mieszkańcom poszczególnych miejscowości.

 

Co roku dotacje na sport w budżecie województwa stanowią znaczącą część wszystkich dotacji – od ponad 32 proc. (np. w 2012 r.) do ponad 50 proc. (np. w 2010 r.).

 

W latach 2006-2009 województwo prowadziło program Samorządowy Instrument Wsparcia Rozwoju Mazowsza skierowany do gmin i powiatów z terenu województwa. Jego częścią było dofinansowanie budowy i modernizacji gminnych i przyszkolnych boisk wielofunkcyjnych, sal gimnastycznych, a także adaptacji istniejących obiektów na potrzeby konkretnych dyscyplin sportu. W efekcie tego finansowo wspartych zostało 730 inwestycji, których wartość całkowita stanowiła 130,6 mln zł, z czego ponad 42 mln zł pochodziło ze środków województwa mazowieckiego.

 

Poza tym w ostatnich latach baza sportowa na Mazowszu wzbogaciła się o wielofunkcyjne boiska zbudowane w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012”. Trwający cztery lata projekt pozwolił wybudować 254 obiekty sportowe. Projekty te obejmowały powstanie kompleksów dwóch boisk: boiska piłkarskie oraz boiska wielofunkcyjne. Dodatkowo budowano budynki sanitarno-szatniowe o powierzchni ok. 60 m² oraz (ewentualnie) place zabaw. Z powszechnie znanych „Orlików” korzystają mieszkańcy gmin. Ze środków województwa mazowieckiego przeznaczono na nie prawie 68 mln zł.

 

Ponadto od 2001 r. na Mazowszu powstało 551 obiektów w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki). Koszt tych inwestycji to 277,8 mln zł.

 • Fot. Michał Świokło, UM...
 • fot. archiwum UMWM
 • fot. archiwum UMWM
 • fot. archiwum UMWM
 • fot. Magdalena Roguska
 • fot. Magdalena Roguska
 • fot. archiwum UMWM
 • fot. Magdalena Roguska
 • Orlik w Markach, fot....
 • Orlik w Maciejowicach, fot....
 • Orlik w Łosicach, fot....
 • Fot. Michał Świokło, UM...
 • Fot. Michał Świokło, UM...
 • Fot. Michał Świokło, UM...
 • Fot. Michał Świokło, UM...
 • Fot. Michał Świokło, UM...
 • Fot. Michał Świokło, UM...
 • Fot. Michał Świokło, UM...
 • Fot. Michał Świokło, UM...

Liczba wyświetleń: 1068

powrót