Aktualności

Otwarto jedną z najważniejszych inwestycji północnego Mazowsza

2013.03.14 13:40 , aktualizacja: 2013.03.14 15:29
Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.arch.MŻM w Płocku
fot.Piotr Dąbrowski, MM w...
fot.arch.MŻM w Płocku
fot.Piotr Dąbrowski, MM w...
fot.Piotr Dąbrowski, MM w...
fot.arch.MŻM w Płocku
fot.Piotr Dąbrowski, MM w...
fot.Piotr Dąbrowski, MM w...
fot.Piotr Dąbrowski, MM w...

Rozpoczęło działalność pierwsze w naszym regionie Muzeum Żydów Mazowieckich. Płocka instytucja, której siedziba mieści się w zabytkowej, odrestaurowanej  XIX-wiecznej bożnicy, pielęgnuje pamięć po społeczności, której już nie ma, a która zostawiła trwały ślad na mapie miasta i przez wieki współtworzyła jego tradycję oraz kulturę. 

 

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że muzeum jest bardzo ważną inwestycją nie tylko dla Płocka, ale i dla całego Mazowsza. Po 68. latach od zakończenia wojny możliwe będzie zwiedzanie budynku niedostępnej dotychczas byłej bożnicy przy ul. Kwiatka. – Ślady obecności Narodu Żydowskiego w Płocku nadal odnajdujemy – w nazwach ulic, w architekturze miasta, w pozostałych pamiątkach i zabytkach. Dlatego niezmiernie cieszy mnie, że udało się zakończyć projekt budowy Muzeum Żydów Mazowieckich właśnie tu, gdzie nasza wspólna historia jest widoczna niezwykle wyraźnie. Mam nadzieję, że stanie się miejscem, w którym będziemy mogli poznać historię narodu, współtworzącego tożsamość Mazowsza – podkreślał marszałek Adam Struzik.

 

Odrestaurowanie zabytku było możliwe dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Synagoga Płocka i środkom unijnym. Koszt restauracji wyniósł 9 mln zł, z czego 7,7 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej przyznane decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego.

 

Charakter instytucji, mimo historycznej siedziby jest bardzo nowoczesny. Podczas spotkania inaugurującego działalność placówki po raz pierwszy w pełni zaprezentowano jej nowoczesną, edukacyjną i interaktywną ekspozycję – kioski informacyjne, zdjęcia, judaica, pamiątki, kolekcję 40 obrazów Feliksa Tuszyńskiego i multimedialną prezentację, wyświetloną na oknach bożnicy. Salom wystawowym towarzyszy zaplecze konferencyjno-dydaktyczne, dzięki któremu muzeum ma szansę stać się płockim centrum spotkań kultur – przestrzenią, gdzie poznają się, dyskutują i na rzecz której pracują ludzie różnych kultur. Projekt renowacji budynku zakładał, że odtworzony zostanie wygląd fasady z II połowy XIX w. Dwie kondygnacje budynku dostosowano do potrzeb wystawienniczych. Wszystko zaplanowano tak, by eksponaty znajdujące się w głównej sali można było swobodnie przemieszczać i organizować spotkania oraz koncerty.

 

Płockie muzeum to  jedno z niewielu miejsc poświęconych polskim Żydom, które opowiada dzieje społeczności przez pryzmat sztuki, historii i obyczajowości, a nie koncentruje się na martyrologii i tragedii Holokaustu. Twórcy placówki chcą, by było ono pomnikiem niezwykłym, przełamującym głęboko zakorzenione w społeczeństwie stereotypy polskiego antysemityzmu i nietolerancji. Multimedialna ekspozycja stanie się dla zwiedzających elementarzem wiedzy o historii żydowskiego osadnictwa na mazowieckiej ziemi i przewodnikiem po kulturze, która wciąż nie jest Polakom dobrze znana. Dla zagranicznych gości będzie zaś świadectwem bogatej i wielowiekowej historii Żydów na polskich ziemiach.

 

Otwarciu towarzyszył występ formacji Sztetl i Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenes.

 


Muzeum otwarte będzie dla zwiedzających od 15 marca 2013 r. w godzinach:

 

1 maja – 14 października 

wtorki – niedziele 1000 – 17 00

poniedziałki – nieczynne

 

15 października – 30 kwietnia

wtorki – niedziele 1000 – 16 00

poniedziałki – nieczynne

 

Strona internetowa muzeum: www.synagogaplocka.pl .

Liczba wyświetleń: 641

powrót