Aktualności

Klimatyzowane autobusy dla radomian

2013.03.07 13:00

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Zespół prasowy MJWPU, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Mieszkańców Radomia czekają duże zmiany. Już wkrótce będą mogli podróżować wygodnymi, nowoczesnymi, a także bezpiecznymi autobusami. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt realizowany będzie przy wsparciu Unii Europejskiej. Jego wartość wynosi ponad 14,6 mln zł, natomiast kwota dofinansowania to ponad 10,1 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali 7 marca br. marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

 

Do dyspozycji pasażerów oddanych zostanie 8 nowoczesnych, monitorowanych i w pełni klimatyzowanych autobusów miejskich klasy MEGA. Będą to pojazdy niskopodłogowe o długości około 18 metrów, napędzane gazem ziemnym CNG. Każdy z nich wyposażony zostanie w kamery i system rejestrujący. W autobusach będą wewnętrzne i zewnętrzne tablice elektroniczne oraz system zapowiedzi głosowej przystanków. Nowe pojazdy będą dostosowane zarówno do potrzeb osób niepełnosprawnych, jak i osób z wózkami dziecięcymi. Wydzielona będzie specjalna przestrzeń na wózek inwalidzki z urządzeniem przytrzymującym. Autobusy zostaną wyposażone w specjalną rampę oraz system dodatkowego, automatycznego obniżenia podłogi.

 

Oprócz zakupu nowego taboru, wymienionych zostanie 12 wyeksploatowanych już wiat przystankowych. W ich miejscu powstaną nowe, wykonane z przezroczystych materiałów. Z myślą o pasażerach zostaną one wyposażone w podświetlane gabloty informacyjne, w których dostępny będzie aktualny rozkład jazdy. Na pięciu najczęściej dewastowanych przystankach przewiduje się montaż monitoringu wraz z systemem rejestrującym. Pełnoobrotowe kamery, dostosowane do pracy zarówno w dzień, jak i w nocy, zostaną zamontowane na słupach oświetleniowych znajdujących się koło wiat. Ponadto będzie wyremontowanych 15 zatok autobusowych i 2 pętle autobusowe. Dodatkowo przy ul. Kazimierza Mroza, na osiedlu Wólka Klwatecka powstanie nowy przystanek. Dotychczas rejon ten nie był obsługiwany przez żadną linię autobusową.

 

Tytuł projektu: Poprawa systemu transportu publicznego w Radomiu poprzez zakup nowego taboru oraz rozbudowę infrastruktury towarzyszącej

Całkowita wartość projektu: 14 670 579 zł

Wartość dofinansowania: 10 112 705 zł

Beneficjent: miasto Radom

Działanie 5.1. Transport Miejski

  • Fot. Anna Kołtun
  • Fot. Anna Kołtun
  • Fot. Anna Kołtun

Liczba wyświetleń: 675

powrót