Aktualności

„Wstępy Skaryszewskie”

2013.02.18 14:30 , aktualizacja: 2013.02.19 09:44

Autor: Katarzyna Klepaczewska, Edmund Kordas, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Jak co roku w Skaryszewie (powiat radomski) odbyła się impreza targowo-folklorystyczna, której tradycja sięga kilkuset lat. Zjeżdżają się na nią hodowcy koni, rolnicy i eksporterzy z całego kraju i z zagranicy.

 

Podczas jarmarku eksponowane są między innymi akcesoria rymarskie, sprzęt rolniczy, wyroby rzemieślnicze, rzemiosło, sztuka ludowa, a przede wszystkim konie. Wstępy odbywają się tylko raz do roku (i mają ruchomą datę) we „wstępny”, czyli pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu.

 

Na „Wstępach” był obecny wicemarszałek Leszek Ruszczyk, który zwiedził stragany wystawiennicze i uczestniczył w degustacji tradycyjnych potraw.

 

Jarmarkowi towarzyszy szereg imprez kulturalnych ukazujących dziedzictwo narodowe i regionalne zwyczaje. Tradycyjna pozostała nie tylko data imprezy czy jej miejsce - usytuowanie jarmarku na ulicach miasta, estrada także w centrum jarmarku -  ale również szereg obyczajów ściśle związanych z końmi i ich zakupem. Wstępy to największy w Polsce i w Europie jarmark koni pociągowych, roboczych i rekreacyjnych.

  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk

Liczba wyświetleń: 549

powrót