Aktualności

Światowy Dzień Chorego

2013.02.12 11:35 , aktualizacja: 2013.02.12 15:55

Autor: Mariusz Rudnicki, Katarzyna Klepaczewska, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

11 lutego br. obchodzono XXI Światowy Dzień Chorego. Z okazji święta w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie zorganizowano spotkanie z  małymi pacjentami, a w kaplicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu poświęcono obraz z wizerunkiem świętego ojca Pio. W stołecznych obchodach wziął udział m.in. wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, a w radomskich - wicemarszałek Leszek Ruszczyk

 

Światowy Dzień Chorego ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r., w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża.

 

Z okazji święta, pacjentów szpitala przy ul. Niekłańskiej odwiedzili m.in.: wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Marek Solarczyk, dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Dariusz Marczak oraz założyciel i prezes Fundacji Polskiej Raoula Follereau dr Kazimierz Szałata. Życzyli najmłodszym pacjentom wytrwałości, nadziei i siły na czas walki z chorobą. Wizyta niecodziennych gości wywołała radość i urozmaiciła dzień maluchom z różnych oddziałów szpitala.

 

Obchodzony na całym świecie Dzień Chorego przypomina także o znaczeniu ludzkiej solidarności. Przy tej okazji wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski odebrał od Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej medal „Dobry jak chleb” nadany Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego w Warszawie za wieloletnią współpracę i wspieranie dzieł charytatywnych.

 

Z okazji międzynarodowego święta do radomskiego szpitala trafiły relikwie i obraz z wizerunkiem świętego ojca Pio. Uroczystej mszy świętej w wojewódzkiej placówce przewodniczył biskup Adam Odzimek, który modlił się w intencji chorych i cierpiących. Podczas kazania podkreślił, że Światowy Dzień Chorego, to szczególny czas, kiedy można wspomnieć osoby walczące często z trudnymi chorobami. Zgodnie z historią Kościoła Katolickiego pragnieniem świętego ojca Pio było, by wraz z niesieniem ulgi fizycznej i leczeniem ciała dokonywało się także leczenie duszy i niesienie duchowej pociechy cierpiącym.

  • fot. Archiwum Caritas...
  • fot. Archiwum Caritas...
  • fot. Zbigniew Biel
  • fot. Zbigniew Biel

Liczba wyświetleń: 604

powrót