Aktualności

150. rocznica bitwy pod Węgrowem

2013.02.04 12:00 , aktualizacja: 2013.02.04 13:45

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Tomasz Jeziorski
  • fot. Tomasz Jeziorski
  • fot. Tomasz Jeziorski

Pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych 1863 r. odbyły się oficjalne uroczystości związane z obchodami 150. rocznicy bitwy pod Węgrowem. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była inscenizacja bitwy prezentowana w parku im. Armii Krajowej.

 

W tegorocznych obchodach, 3 lutego br., wzięła udział Kompania Honorowa 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckiem. W kościele klasztornym odprawiona została msza święta w intencji wszystkich poległych, pod przewodnictwem księdza biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza.

 

W czasie trzydniowych obchodów zorganizowano m.in. konferencję naukową „Powstanie styczniowe (1863-1864) retrospekcja z perspektywy 150-lecia”, która odbyła się w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Przygotowano też retrospekcję historyczno-geograficzną szlakiem walk powstania styczniowego na ziemi węgrowskiej oraz odsłonięto tablicę upamiętniająca Józefa Berlińskiego i nieznanych powstańców styczniowych, którzy oddali życie w walce za ojczyznę.

 

Reprezentująca Samorząd Województwa Mazowieckiego członek zarządu Janina Ewa Orzełowska podkreśliła, że obchody rocznicowe to symboliczne oddanie hołdu ludziom, którzy w czasie zniewolenia potrafili podnieść bunt i walczyć o to, co najcenniejsze – wolność własnego kraju.

 


Bitwa pod Węgrowem stoczona została 3 lutego 1863 r. W historii powstania styczniowego zapisała się jako polskie Termopile z uwagi na postawę kosynierów, którzy wobec braku szans na odparcie ataków i ocalenie Węgrowa, bohatersko ruszyli naprzeciw rosyjskim armatom, zatrzymując ofensywę wojsk carskich i umożliwiając opuszczenie miasta oddziałom powstańczym. O heroiczności poległych pisali wybitni poeci polscy, jak Cyprian Kamil Norwid i Maria Konopnicka. W ramach obchodów powstała również strona internetowa http://www.bitwapodwegrowem.pl/ .

Liczba wyświetleń: 772

powrót