Aktualności

Festiwal kolęd i pastorałek w Śmiarach

2013.01.28 10:40 , aktualizacja: 2013.01.29 14:32

Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. arch. GOK Wiśniew
  • fot. arch. GOK Wiśniew
  • fot. arch. GOK Wiśniew
  • fot. arch. GOK Wiśniew
  • fot. arch. GOK Wiśniew
  • fot. arch. GOK Wiśniew

W Zespole Oświatowym w Śmiarach w gminie Wiśniew (pow. siedlecki) odbył się IV Międzynarodowy festiwal kolęd i pastorałek „Kolędnicze serce polskie”.

 

Festiwal na trwałe wpisał się już w kalendarz imprez kulturalnych w regionie. Każdego roku przybywa nie tylko wykonawców, ale także gości przychodzących wysłuchać najlepszych wykonań kolęd i pastorałek. W Śmiarach tradycja miesza się z nowatorskimi ożywionymi aranżacjami. Nie brakuje też propozycji muzycznych powstałych specjalnie na potrzeby tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

 

Festiwal umożliwia amatorskim zespołom prezentację swojej twórczości. To także forma kształtowania tożsamości kulturowej poprzez popularyzację tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. Wspólne kolędowanie pozwala poznać nie tylko międzynarodowy dorobek muzyczny, ale też kulinarny. Występy urozmaiciła degustacja regionalnych potraw bożonarodzeniowych

 

W festiwalu, który odbył się 27 stycznia br., wystąpiło 10 zespołów z Polski i Ukrainy. Reprezentująca Samorząd Województwa Mazowieckiego członek zarządu Janina Ewa Orzełowska pogratulowała organizatorom wspaniałego, łączącego kultury przedsięwzięcia. Podkreśliła także znaczenie pielęgnacji oraz popularyzowania kulturowego dziedzictwa Mazowsza.

 

IV Międzynarodowy festiwal kolęd i pastorałek "Kolędnicze serce polskie" był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu III Pomocy Technicznej PROW 2007-2013.

Liczba wyświetleń: 575

powrót