Aktualności

Święta ze starej pocztówki

2012.12.14 15:50

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu święta już się zaczęły. Otwarta właśnie wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” ukazuje wygląd izb chłopskich i zwyczaje obejmujące okres od Godów do święta Matki Boskiej Gromnicznej.

 

Mimo śnieżnej aury i chłodu w skansenie dzieje się naprawdę wiele. W uroczystym otwarciu nowej wystawy wzięli udział m.in.: marszałek Adam Struzik, dyrektor płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego Michał Twardy, starosta powiatu sierpeckiego Jan Laskowski i przedstawiciele władz samorządowych. Wizytę rozpoczęło zwiedzanie ekspozycji. Na ławach nakrytych białym obrusem znalazły się potrawy wigilijne i świąteczne: żur, pierogi z kiszoną kapustą i grzybami, soczyste wędliny, makowce, serniki oraz potrawy z ryb. W kątach izb umieszczono przystrojone ozdobami z bibuły i opłatka snopy niemłóconego zboża. W innych chałupach centralne miejsce zajmowały choinki ozdobione bibułowymi zabawkami, światami z opłatka, papierowymi łańcuchami oraz pomalowanymi srebrną farbą orzechami i szyszkami. Podłogi zaściełały świeżo ścięte gałązki świerkowe i sosnowe. Można też było przyjrzeć się produkcji świec na święto Matki Boskiej Gromnicznej, przygotowaniu tradycyjnych ozdób choinkowych i posłuchać dawnych kolęd.

 

Spotkanie wigilijne było doskonałą okazją do podsumowania mijającego roku. Wicedyrektor placówki Bogusława Trojanowska pokrótce przedstawiła najważniejsze wydarzenia. Udało się wiele zrealizować zarówno w sferze naukowej, wydawniczej, jak i popularyzatorskiej. Podczas spotkania ogłoszono także zwycięzców konkursu na najpiękniejszą szopkę betlejemską, a goście mogli podziwiać wszystkie prace konkursowe. Odbył się również premierowy pokaz filmu edukacyjnego z cyklu „Cztery pory roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”, pt. „Za chwilę pierwsza gwiazdka…” podejmującego temat tradycji bożonarodzeniowych w rodzinie ziemiańskiej. Uroczystość zakończył koncert  „Witaj Mała Gwiazdko” w wykonaniu Danuty Błażejczyk i Zbigniewa Lesienia.

 

Wystawę „Boże Narodzenie na Mazowszu” prezentowaną w 10 chałupach chłopskich z przełomu wieków, dworze ziemiańskim i zabytkowym kościele można oglądać do końca lutego 2013 r.

  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak

Liczba wyświetleń: 181

powrót