Aktualności

Współpraca międzyregionalna w dziedzinie chemii

2012.11.23 14:05 , aktualizacja: 2012.11.30 10:03

Autor: Nina Małachowska, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska uroczyście otworzyła -  w Komitecie Reginów w Brukseli - wraz z premierem Saksoni-Anhalt dr. Reinerem Haseloffem oraz starostą powiatu Saalekreis Frankiem Bannertem, seminarium na temat roli przemysłu chemicznego oraz perspektyw współpracy międzyregionalnej w tym zakresie.

 

Mazowsze i Sakonia-Anhalt z powiatem Saalekreis mają duży potencjał w dziedzinie chemii, ze względu na swoje zaplecze naukowo-badawcze oraz wykwalifikowaną kadrę. Na terenie tych regionów zlokalizowane są także liczne firmy o profilu chemicznym. Saksonia-Anhalt jest aktywnym partnerem województwa mazowieckiego w ramach międzyregionalnej współpracy bilateralnej od 2003 r. Na przestrzeni lat regiony przeprowadziły wiele wspólnych projektów. Seminarium było okazją do pogłębienia tej współpracy również w zakresie sektora chemicznego, jako jednej z najważniejszych gałęzi przemysłu, z położeniem nacisku na rozwój innowacyjność, budowę silnych powiązań międzysektorowych, a także sfery badawczej i przemysłowej.

 

W seminarium wzięli udział liczni goście m.in. prezes Płockiego Parku Technologicznego Iwona Lewandowska, która omówiła kwestie parków chemicznych i strategii innowacji, przedstawiciel Komisji Europejskiej DG ds. Przedsiębiorstwi Przemysłu Reinhard Buescher, Justyna Wróbel - animatorka Mazowieckiej Doliny Zielonej Chemii, Dyrektor Generalny Europejskiego Związku Chemicznego (CEFIC) profesor Reinhard Quick oraz Hanny Nover, reprezentująca Europejskie Stowarzyszenie Reginów Chemicznych (ECRN), którego Mazowsze jak i Saksonia-Anhalt są członkami.

 

Współpraca województwa mazowieckiego i Saksonii-Anhalt została nawiązana w 2003 r., kiedy to podpisano deklarację wspólnych działań. Obecnie Saksonia-Anhalt pozostaje najbardziej aktywnym partnerem województwa mazowieckiego w ramach międzyregionalnej współpracy bilateralnej. Na przestrzeni lat regiony przeprowadziły wiele wspólnych projektów, zakończonych sukcesami, zdobyły doświadczenie i wykształciły kadry specjalizujące się w tej współpracy. Saksonia-Anhalt i Mazowsze należą do tzw. regionów przejściowych (gdzie dochód per capita mieści się miedzy 75-90% średnich dochodów w EU).

  • fot. Nina Małachowska
  • fot. Nina Małachowska
  • fot. Nina Małachowska

Liczba wyświetleń: 862

powrót