Aktualności

Powstanie węzeł Wołomin do drogi krajowej S-8

2012.11.17 13:15 , aktualizacja: 2012.11.17 13:43

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Fot. Konrad Wojnarowski
Fot. Konrad Wojnarowski
Fot. Konrad Wojnarowski
Fot. Konrad Wojnarowski
Fot. Konrad Wojnarowski

Z inicjatywy Powiatowego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie oraz Wołomińskiego Klubu Biznesu 16 listopada br. w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie dotyczące budowy węzła komunikacyjnego Wołomin w przebiegu drogi S-8. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządów: województwa mazowieckiego, powiatu wołomińskiego i gminy Wołomin oraz GDDKiA, MZDW, a także przedsiębiorców z powiatu wołomińskiego.

 

W 2016 r. ruszy budowa drogi S-8. W pierwszym kwartale 2013 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi przetarg w systemie „Projektuj i Buduj”. Do realizacji węzła Wołomin niezbędne będzie wykonanie nowego ok. 2,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 635. Koszt inwestycji wyniesie ok. 10-15 mln zł.

 

Na spotkaniu zapadły ważne dla wszystkich mieszkańców powiatu wołomińskiego decyzje. Aby zapewnić im jak najkorzystniejsze skomunikowanie z drogą S-8, do końca br. Samorząd Województwa Mazowieckiego podpisze z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad porozumienie, na mocy którego zobowiąże się do zabezpieczenia środków na budowę 2,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej, po nowym śladzie. Dzięki porozumieniu możliwe będzie uwzględnienie budowy węzła Wołomin w koncepcji projektowej oraz w przetargu, który GDDKiA ogłosi w pierwszym kwartale 2013 r.

 

Rozwiązana została także kwestia wykonania przez powiat wołomiński i gminę Wołomin projektu nowej drogi. Aby samorządy lokalne mogły przystąpić do prac i pokryć związane z tym koszty, potrzebne jest zawarcie stosownego porozumienia pomiędzy samorządem województwa a samorządami lokalnymi. Projekt porozumienia ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu.

 

– Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia w sprawie tak ważnej dla mieszkańców regionu okołowarszawskiego. Z naszej strony deklarujemy, że Zarząd Województwa Mazowieckiego potraktuje tę inwestycję jako priorytetową i dołoży wszelkich starań, aby została ona zrealizowana – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

– Dzisiejsze spotkanie pokazuje, że warto się spotykać w szerszym gronie i omawiać problemy. Zarówno przed władzami lokalnymi jak i władzami województwa stoi teraz wielkie wyzwanie. Mam jednak nadzieję, że uda nam się mu sprostać i w 2016 r. rozpoczniemy budowę drogi dojazdowej do trasy S-8 – dodał wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

Liczba wyświetleń: 2114

powrót