Aktualności

Ekologicznie i ciepło w siedleckiej szkole

2012.11.05 14:55

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. arch. MJWPU
fot. arch. MJWPU

Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach oraz instalacja paneli fotowoltaicznych to główne założenia projektu, który decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzyma ponad 1,2 mln zł unijnego dofinansowania.

 

Dzięki inwestycji w szkole już jest cieplej, a będzie także bardziej ekologicznie. Powstanie tu również pierwsza w mieście Regionalna Pracownia Promocji OZE, w której uczniowie zdobędą wiedzę, jak wykorzystywać odnawialne źródła energii.

 

– To innowacyjne przedsięwzięcie, z praktycznego punktu widzenia, jest bardzo ważne zarówno dla uczniów i nauczycieli, jak i dla mieszkańców miasta. Projekt udowadnia, że Siedlce są nowoczesne, potrafią oszczędzać energię, a przede wszystkim dbają o komfort najmłodszych i ochronę środowiska. Poza tym, panele fotowoltaiczne będą wykorzystywane nie tylko do poboru energii, ale także do nauki – podkreśliła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Inwestycja składa się z dwóch etapów. Pierwszy – termomodernizacja budynku – został już zakończony. Drugi – instalacja paneli fotowoltaicznych (słonecznych) – będzie dopiero realizowany.

 

Prace związane z termomodernizacją budynku szkoły objęły m.in.: wymianę pokrycia dachu sali gimnastycznej, ocieplenie stropów, wymianę stolarki okiennej oraz drzwi zewnętrznych, a także ocieplenie ścian zewnętrznych. Zmodernizowano również instalację centralnego ogrzewania i urządzenia wentylacyjne w sali gimnastycznej, kuchni oraz jadalni.

 

Kolejny etap to montaż paneli fotowoltaicznych. Energia elektryczna z ogniw o mocy ok. 6 kW będzie wykorzystana w pracowni przyrodniczej do celów naukowych oraz do zasilania opraw oświetleniowych. Panele posłużą także w edukacji, a mająca tu powstać Regionalna Pracownia Promocji OZE będzie wspierana przez partnerów: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o.

 

Umowę dotyczącą dofinansowania projektu podpisali 5 listopada br. członek zarządu Janina Ewa Orzełowska, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski oraz skarbnik Siedlec Kazimierz Paryła.

 

Tytuł projektu: Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach

Całkowita wartość projektu: 2 147 287,52 zł

Kwota dofinansowania: 1 254 740,17 zł

Beneficjent: miasto Siedlce

Działanie 4.3. Ochrona powietrza, energetyka

Liczba wyświetleń: 426

powrót