Aktualności

Turystyka – szansa dla rolnika

2012.10.26 12:45 , aktualizacja: 2012.10.29 11:19
Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.arch.ARM S.A.
fot.arch.ARM S.A.
fot.arch.ARM S.A.
fot.arch.ARM S.A.

„Turystyka – szansa dla rolnika” – to projekt skierowany do osób zamieszkałych na obszarach wiejskich województwa mazowieckiego, zainteresowanych podjęciem pracy poza sektorem rolnym.  W konferencji podsumowującej tę inicjatywę w Łochowie (pow. węgrowski) wzięła udział członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Główną ideą przedsięwzięcia jest zdobycie nowych umiejętności sprzyjających znalezieniu atrakcyjnego zatrudnienia poza obszarem rolniczym. W ramach cyklicznych szkoleń ponad 1000 osób zdobyło wiedzę pozwalającą wykonywać zawody: barmana, kelnera, kucharza, organizatora i przewodnika agroturystyki, a także zapoznało się z ABC prowadzenia działalności gospodarczej. Wszyscy uczestnicy zostali objęci dodatkowym wsparciem w postaci: warsztatów psychologicznych i motywacyjnych, prowadzonych przez psychologa i doradcę zawodowego (grupowego i indywidualnego). Projekt zrealizowano na terenie 9 powiatów Mazowsza: płockiego, płońskiego, sochaczewskiego, łosickiego, siedleckiego, radomskiego, ostrowskiego, ostrołęckiego i węgrowskiego.

 

Członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska zaznaczyła, że inicjatywy tego typu stwarzają szansę na rozwijanie nowej dochodowej działalności dla osób, które rezygnując z działalności i produkcji rolnej chcą dalej wykorzystać potencjał swojego gospodarstwa. Dodała, że coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek na wsi, w gospodarstwach agroturystycznych, a zapotrzebowanie na  turystykę wiejską stale wzrasta.

 

Projekt realizowany będzie do 31 października 2012 r. przez Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. w ramach działania 8.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013.

Liczba wyświetleń: 412

powrót