Aktualności
„Odpowiedź brzmi: więcej Europy”
2012.10.17 15:25 , aktualizacja: 2017.01.31 11:05
Autor: Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
W dniach 16-18 października br. w Bukareszcie, na Kongresie z udziałem m.in. szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso i przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuy'a, trwają rozmowy o problemach, z jakim boryka się Unia Europejska. W obradach udział bierze Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Kongres rozpoczęło seminarium tzw. Study Days pod znamiennym tytułem "Odpowiedzią jest Więcej Europy". Seminarium jest próbą znalezienia odpowiedzi EPP na kryzys światowy i europejski. Obrady rozpoczęło się wystąpieniem Przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Josepha Daula, Prezydenta EPP Wilfrieda Martensa i rumuńskich gospodarzy. Dyskusja koncentrowała się na potrzebie aktywizacji gospodarczej, tworzenia nowych miejsc pracy, podniesienia poziomu edukacyjnego oraz konkurencyjności produkcji europejskiej. Wnioski potwierdzają potrzebę współpracy władz rządowych, samorządowych i przedsiębiorców. Pojawiły się również głosy krytyczne wobec ograniczania działań tylko do interwencji finansowych i dławienia deficytu budżetowego.
W kolejnej sesji głos zabrali m.in. premier Donald Tusk, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz ponownie wybrany na funkcję przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Wilfried Martens. Wystąpienia koncentrowały się przede wszystkim na problemach społecznych, gospodarczych i politycznych UE. Mówiono również o rozwiązaniach demokratycznych wdrażanych w krajach sąsiadujących z państwami członkowskimi. Wiele uwagi poświęcono konieczności przełamania kryzysu finansowego i gospodarczego, potrzebie solidarności oraz aspektom budowania konkurencyjnej Europy. Uczestnicy debaty analizowali też metody walki z narastającymi problemami społecznymi, takimi jak bezrobocie czy wciąż duże obszary biedy i wykluczenia.
Delegaci opowiedzieli się za społeczną gospodarką rynkową, ale także za poszanowaniem wolności gospodarczej i trwałymi rozwiązaniami zapewniającymi stabilność rynków finansowych. Przyjęto, że tylko silna EPP jest w stanie, jako strona polityczna, nadać ton przemianom i zbudować solidarną, demokratyczną i konkurencyjną Europę.
Uwagę delegatów zwróciło wystąpienie premiera Donalda Tuska, który podkreślił rozdźwięk pomiędzy deklaracją o potrzebie budowy silnej zrównoważonej UE z jednoczesnym planem redukcji budżetu na lata 2014-2020, zwłaszcza w obszarze polityki spójności.
W ramach obrad zaplanowano seminaria tematyczne dotyczące m.in. relacji UE z sąsiadami oraz kwestii rosnącej roli Internetu w życiu społecznym i gospodarczym. Odbędą się również wybory sekretarza generalnego, wiceprzewodniczących EPP i skarbnika. Kongres przyjmie też deklarację programową oraz dwie rezolucje. Pierwsza dotycząca wyborów na Białorusi oraz na Ukrainie, druga – sytuacji w Syrii.
Kongres Europejskiej Partii Ludowej odbywa się w czasie poważnego kryzysu w Unii Europejskiej. W stolicy Rumunii będą omawiane sprawy związane z gospodarką, finansami oraz unią bankową. Europejska Partia Ludowa jest najliczniejszą frakcją w Parlamencie Europejskim - ma 264 deputowanych z 26 krajów Wspólnoty.
Liczba wyświetleń: 425
powrót